EL-i riigid annavad sel aastal Ukrainale kokku 21 miljardi euro väärtuses sõjaabi | Välismaa

2237148h2729t24

Tere tulemast Eestisse! EL-i riigid on otsustanud anda Ukrainale ajakohast sõjaabi koguväärtuses 21 miljardit eurot. See on märkimisväärne samm, et toetada Ukrainat tema vastupanuvõitluses agressiooni vastu. Käesoleval aastal on see abi eriti oluline, kuna Ukraina seisab silmitsi püsiva konfliktiga Ida-Ukrainas ning vajab rahvusvahelist tuge. Eesti on olnud alati pühendunud toetama rahvusvahelist julgeolekut ning see uudis näitab meie pühendumust solidaarsusele ja toetusele Ukraina rahvale.

Euroopa Liidu liikmesriigid tagavad kokku 21 miljardi euro väärtuses sõjaabi Ukrainale alanud aastal, ütles kolmapäeva õhtul Euroopa Komisjoni välisasjade kõrge esindaja Josep Borrell.

Borreli sõnul põhineb arvutus liikmesriikide plaanidel, millest nad on teavitanud Brüsselit. Saksamaa kantsleri Olaf Scholzi üleskutsel palus varem jaanuaris Euroopa Komisjon EL-i riike esitama konkreetsed plaanid selleks aastaks kavandatud sõjalise abi mahtude kohta.

Kokku saatsid EL-i riigid 2022. ja 2023. aastal Ukrainale 28 miljardi euro väärtuses sõjalist abi, ütles Borrell. Ka see arv põhineb liikmesriikide valitsuste Brüsselile esitatud andmetel.

Hispaanlasest diplomaat ei öelnud, kui palju konkreetsed liikmesriigid on abi osutanud.

“Näeme kiirenemist. Ühe aastaga [tagame] vähemalt 21 miljardit eurot [sõjaabi] võrreldes 28 miljardi euroga esimese kahe aasta jooksul,” lisas Borrell.

Euroopa Liidu valitsusjuhid püüavad neljapäeval algaval Euroopa Ülemkogul leppida kokku Ukrainale veel 50 miljardi euro väärtuses abi osutamises. EL-i ühine abipakett läheks peamiselt, kuigi mitte ainult, Venemaa agressioonisõjast räsitud Ukraina finantsstabiilsuse tagamiseks järgmise nelja aasta jooksul.

Kokkuvõttes on EL-i riigid otsustanud anda Ukrainale olulise sõjaabi summas 21 miljardit eurot. See näitab solidaarsust ja toetust nende jõupingutustele enda territooriumi kaitsmisel. Ukrainale antav abi aitab neil tugevdada oma kaitsevõimet ja tagada rahva turvalisus. Samuti väljendab see EL-i liikmesriikide ühtsust ja valmisolekut toetada demokraatlikke väärtusi ning rahvusvahelist õigust. See samm näitab, et EL on valmis toetama oma naabreid ja liitlasi rahutute aegade ja konfliktide ajal.

Loe rohkem:  ERR Poolas: Tuski valitsus on silmitsi mitme proovikiviga | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga