Tere tulemast Eesti! Täna räägime eksperdide hiljutisest prognoosist järelturu korterite hindade kohta. Kuigi majandus on viimastel aastatel näidanud kõikumist, on eksperdid ennustanud, et järelturu korterite hinnad jäävad stabiilseks. See uudis on kindlasti oluline kõigile kinnisvaraomanikele ja ostjatele, kes soovivad järelturu kortereid osta või müüa. Järgnevatel päevadel avastame rohkem selle uudise tagamaid ja selle võimalikku mõju kohalikule majandusele. Loodame, et see teave on abiks kõigile huvitatud osapooltele.
Suuremate Eesti linnade magalapiirkondade korterite hinnad on veidi kõikunud, kuid viimased kolm kvartalit on olnud stabiilsed. Sellest hoolimata on ekspertide sõnul kinnisvaraturul üksjagu ebakindlust.
“Tallinna järelturu korterite hinnad on pisut kõrgemad, kui 2022. aasta neljanda ja eelmise aasta esimeses kvartalis. Toona elasime energiakriisi vaimus, paanikat ja segadust oli palju ning hinnad läksid allapoole. Praegu püsivad hinnad stabiilsena,” ütles kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
“Lasnamäe, Mustamäe ja Õismäe järelturu korterite keskmine hind on võrreldes eelmise aastaga kallinenud,” sõnas kinnisvarafirma LVM kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing.
Saksing lisas, et ära ei tohi unustada aastast inflatsiooni, mis on olnud märkimisväärne. Ta võrdles käesolevat jaanuari mullusega. Sel kuul on keskmine ruutmeetrihind olnud Lasnamäel 2261 eurot, mullu oli alla 2200 euro ehk umbes 5 protsenti väiksem. Kui eelmisel aastal tehti jaanuaris Lasnamäel 84 tehingut, siis Saksing ennustas, et sel kuul ületab tehingute arv 100 piiri ehk 15 protsendi võrra rohkem on tehinguid tehtud.
“Mis puudutab järelturgu ja Tallinna linna, siis nii tehinguaktiivus kui ka hindade pool on numbrites parem kui samal perioodil eelmisel aasta,” ütles Saksing.
Saksingu sõnul maksab praegu keskmine 50-ruutmeetrine korter Lasnamäel umbes 100 000 eurot.
“Kui tahta keskmist tuua, siis isegi sama maja, sama trepikoja, sama korruse korter tihtipeale ei ole sama korter. Viimistlusastmelt, sisustuselt – kõik see ikka teatud määral erineb,” ütles Saksing.
Tartus olid mullu järelturu korterid odavamad, rääkis kinnisvarafirma Arco Vara Tartu elamispindade osakonna juht Siim Peets.
Aasta lõpu poole oli hind jälle stabiilsem, kuid huvi järelturu korterite vastu oli väiksem.
“Proovitakse rohkem küsida ka hinnast soodustusi, kuna kliente pole nii palju turul, siis on rohkem ostja käes seda võimu,” ütles Peets.
Peets ütles, et Tartus on kõige populaarsemad kahetoalised korterid. Üks kahetoaline korter Annelinna vanemas paneelmajas maksab tema sõnul 80 000 kuni 90 000 eurot. Peets usub, et lähitulevikus on järelturu korterite hinnad stabiilsed.
“Ei näe, et siin lähiajal tuleks mingisugune tõus. Sellist suurt langust ka ei näe. Pigem on selline stabiilsem periood hetkel, just hindade mõttes,” ütles Peets.
Overall, the experts in Estonia agree that the prices of second-hand apartments will remain stable in the near future. This is good news for both buyers and sellers, providing a sense of security and predictability in the real estate market. Despite the various factors that could influence the prices, such as economic fluctuations and changes in demand, the consensus is that there will not be any significant hikes or drops in the prices of second-hand apartments. This stability bodes well for the real estate sector and the overall economy in Estonia.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus