Eesti võetakse vastu Euroopa tuumauuringute organisatsiooni liikmeks | Eesti

908815hdc4ft24

Eesti on võtnud olulise sammu teadusuuringute valdkonnas, liitudes Euroopa tuumauuringute organisatsiooniga (CERN). See on suurepärane võimalus riigile saada osa tipptasemel teadus- ja arendustegevusest ning edendada koostööd teiste Euroopa riikidega. Eesti liitumine CERNiga avab uksed uutele võimalustele, aidates kaasa teadusuuringute ja innovatsiooni arengule riigis. See samm näitab Eesti kohusetunnet ja pühendumust teaduse arendamisele ning tugevdab meie positsiooni Euroopa teadusmaastikul.

Reedel Šveitsis Genfis kogunenud Euroopa tuumauuringute organisatsiooni (CERN) liikmed hääletasid Eesti organisatsiooni täisliikmeks.

CERN-i täisliikmete hulka arvamisega saab Eesti hääleõiguse CERN-i nõukogus, CERN-i rahanduskomitees ja CERN-i teaduspoliitika komitees. Eesti saab läbi CERN-i nõukogu osaleda CERN-i otsustusprotsessides ja organisatsiooni juhtimises, kaasa arvatud uute teadusprogrammide ja eksperimentide planeerimisel ning otsustamisel. Samuti avaneb Eesti ettevõtetel võimalus osaleda rahvusvahelistel tööstushangetel ilma piirmääradeta, piirmäärad kaovad ka Eesti kodanikel töö- ja praktikakohtadele kandideerimisel organisatsioonis.

CERN-i hangete andmebaasi registreeritud ettevõttete arv on kahe aastaga kasvanud 13-lt 59-le. Siiani on ainsa üle miljonieurose mahuga lepingu saanud Harju Elekter, aga CERN-i tarnijaks on ka näiteks ka Helmes, Tallinna Elektrotehnika Tehas “Estel”, Radius Machining, Miltton Events, teatas majandusministeerium.

Eesti täisliikme staatuse jõustumiseks CERN-is on veel vaja CERN-i täisliikmete otsusele siseriikliku kinnitust, nii valitsuses kui ka riigikogus. 

CERN on rahvusvaheline teadusasutus, mis asutati 12 asutajaliikme poolt 1954 aastal. Praeguseks on CERN-il 23 liiget, lisaks 10 assotsieerunud liiget (seal hulgas Eesti) ja vaatlejaliikmed, (nt USA ja Jaapan). Organisatsiooni eesmärk on tagada Euroopa riikide koostöö tuumauuringute vallas. CERN-i peamisteks tegevusteks on kõrge energia füüsika uuringud ja selleks vajaliku tehnoloogia (sh infotehnoloogia) väljatöötamine. Lisaks sellele tegeleb CERN üliõpilaste, teadlaste ja inseneride koolitamisega.   

Eesti liitumine Euroopa tuumauuringute organisatsiooniga on oluline samm meie teadus- ja arendustegevuse arendamisel ning panustab meie riigi teadlaste ja ekspertide koostöösse rahvusvahelisel tasandil. See avab uusi võimalusi tehnoloogia ja innovatsiooni valdkonnas ning aitab kaasa Eesti teadusarenduse ja majanduse kasvule. Oleme uhked võimaluse üle olla osa sellest prestiižsest organisatsioonist ja ootame põnevusega tulevasi koostöövõimalusi teiste Euroopa riikidega tuumauuringute valdkonnas.

Loe rohkem:  Viljandi kultuuriakadeemia direktor astus ametist tagasi | Eesti

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga