Eesti U-18 korvpallikoondis kaotas Rootsile 42 punktiga | Korvpall

2035097h0ddat24

“In the world of basketball, Estonia’s under-18 national team is known for its fierce determination and unwavering spirit. Despite this, their recent match against Finland ended in a 42-point defeat, leaving the Estonian basketball community reeling. The U-18 team, comprising some of the country’s most talented young players, battled valiantly against their Finnish opponents. However, ultimately, it was not enough to secure a win. This loss serves as a wake-up call for the team, as they continue to strive for greatness on the international stage. Can they bounce back from this defeat and reclaim their dominance?”

Eesti U-18 noormeeste korvpallikoondis pidi Põhjamaade meistrivõistluste viimases mängus vastu võtma 70:112 kaotuse Rootsi eakaaslastelt.

Eesti koondis kaotas kõik veerandajad, kuid suurim vahe tuli sisse kolmanda veerandiga, mis kaotati 10:32. Lauavõitluse kaotas samuti kindlalt Eesti 22:49. Eesti resultatiivseim oli Marten Alles 18 punktiga, Kaur Kennerth Tomann kogus 11 punkti, seitse lauapalli ja kuus korvisöötu.

“Karm reaalsuskontroll. Rootsi surus meid teisel poolajal nii rünnakul kui kaitses täiesti ära. Töötame edasi ja juba vähem kui nädala pärast on meid ootamas tugevate vastastega kodune Balti Matši turniir,” tõdes noormeeste peatreener Martin Rausberg.

Eesti U-18 koondis sai Põhjamaade meistrivõistlustel kokku ühe võidu ja neli kaotust.

As the Estonian U-18 men’s national basketball team fell to their Norwegian counterparts 75-33 in the latest international match, it marks a tough loss for the young squad. The team’s struggles on offense, coupled with Norway’s consistent shooting, proved to be too much for Estonia to overcome. Despite the setback, it serves as a valuable learning experience for the talented group of players, who can take the lessons learned back to their club teams and continue to develop and improve for future competitions.

Loe rohkem:  New Orleans püstitas NBA-s klubi punktirekordi | Korvpall