Eesti pankade 2023. aasta kogukasum ulatus 940 miljoni euroni | Majandus

2232054hed1dt24

Tere tulemast Eestisse! 2023. aasta oli Eesti pankade jaoks edukas, kus kogukasum ulatus muljetavaldavate 940 miljoni euroni. See on suurepärane näitaja meie riigi majanduse tugevusest ja pangandussüsteemi usaldusväärsusest. Eesti pangad on näidanud stabiilset kasvu ja on valmis toetama nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi kliente nende finantsvajadustes. See saavutus on tõestuseks Eesti majanduse püsivast edenemisest ning pakub investeerimisvõimalusi ja finantsstabiilsust kogu piirkonnale.

Eestis tegutsevad pangad olid 2023. aasta kokkuvõttes väga kasumlikud: nad teenisid viimases kvartalis kasumit 235 miljonit eurot ja aasta kokkuvõttes 940 miljonit eurot, teatas Eesti Pank.

“Pankade kasumlikkus ehk kasumi osakaal varadesse oli 2023. aastal ligikaudu 60 protsenti kõrgem kui pikaajaline keskmine,” märkis keskpank.

Kasum on kiiresti kasvanud, kuna ühes euribori tõusuga on hoogsalt kasvanud ka euriboriga seotud laenudelt teenitav tulu. Sellised euriboriga seotud lepingud moodustavad enamiku Eesti eluasemelaenudest, liisingutest ja ettevõtete laenudest. 

Eesti Pank märkis, et ettevaates pankade kasumlikkus väheneb, kuna erinevalt intressituludest kasvavad intressikulud tõenäoliselt veel mõnda aega.

“Eestis tegutsevate pankade jaoks tähendab intressikulu eelkõige hoiuste eest makstavat intressi,” selgitas Eesti Pank. “Nõudmiseni hoiustelt ehk arvelduskontol hoitavalt rahalt makstavad intressid on väga väikesed, aga tähtajaliste hoiuste intressimäärad on kiiresti kerkinud. Pole küll tõenäoline, et tähtajaliste hoiuste intressimäär edasi tõuseb, aga kui tähtajaliste ja nõudmiseni hoiuste intressimäärades püsib endiselt suur erinevus, siis paigutavad hoiustajad järjest rohkem raha tähtajalistele hoiustele. Koos sellega suurenevad pankade kulud.”

2232054hed1dt24

Kokkuvõttes näitavad Eesti pankade 2023. aasta kogukasumi ulatudes 940 miljoni euroni majanduse stabiilsust ja tugevust. See näitab, et pangad on suutnud kohaneda ja kasumlikult toimida muutuvas majanduskeskkonnas. Samuti võib see viidata sellele, et Eesti majandus on endiselt atraktiivne ja ettevõtlik ning et pangad on suutnud edukalt toetada ettevõtete ja tarbijate finantsvajadusi. See annab kindlust majanduse tuleviku osas ning loob ka usaldusväärseid tingimusi investeeringuteks ja majanduskasvu jätkumiseks.

Loe rohkem:  Veebruarist jõuab käibemaksutõus inimeste interneti- ja teleteenuste arvetele | Majandus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga