Tervetulemast Eestisse! Viimastel aastatel on märgatud murettekitavat trendi – e-sigaretid on muutunud kooliõpilaste seas populaarsemaks kui traditsioonilised sigaretid. Seda trendi on märgatud üle kogu riigi ning see teeb murelikuks nii vanemad kui ka terviseeksperdid. Kasvav huvi e-sigarettide vastu kooliõpilaste seas toob kaasa tõsiseid terviseriske ning sõltuvusprobleeme. See on probleem, millega tuleb tegelda ja millele tuleb pöörata tähelepanu, et tagada noorte tervis ja heaolu.
Kui varasemalt suitsetasid noored sigarette, siis nüüd tõmbavad nad e-sigarette. Esimest korda proovitakse neid pahatihti juba esimeses klassis.
Viimaste uuringute andmetel on Eestis proovinud e-sigaretti pea kolmandik 11-15 aastastest kooliõpilastest. Tervise Arengu Instituudi alkoholi ja tubaka valdkonna vanemspetsialist Tiina Kuusik rääkis, et e-sigaret on noorte hulgas see toode, millega alustatakse.
“Esimese tubaka ja nikotiini toote proovimine algab e-sigaretist, siis on võimalik, et hiljem liigutakse edasi teiste toodete proovimisele,” ütles Kuusik,
Tallinna Kunstigümnaasiumi direktor Mari-Liis Sults rääkis, et mullu müüs nende koolis õpilastele e-sigarette 12-aastane ehk viienda klassi õpilane.
“Nad tavaliselt ongi sellises vanuses, keda politsei ei saa ka karistada. Kui nad vahele jäävad, siis lihtsalt noomitakse ja räägitakse. Mingit reaalset karistust neile sellest ei tule,” tõdes Sults.
“Meil on ka mõned lapsevanemad, keda ei huvita see, kui me kirjutame, et lapsel oli e-sigaret kaasas. Vahet pole, neid ei huvitagi. Neil suitsetatakse perekonna sees ja siis on normaalne, et ka laps hakkab suitsetama,” lisas koolijuht.
Lapsevanem ja koolitaja Brit Mesipuu sõnas, et juba esimeses klassis tõmmatakse Eestis e-sigarette. Mesipuu käib ise koolides rääkimas nii digipädevusest kui ka e-sigarettidest. Eile rääkis talle üks õpetaja, kuidas nende kooli poiss oli e-sigaretti proovinud ja minestanud.
Mesipuu tõi ka näite teisest koolist, kus direktor nägi kooliaknast, kuidas põõsast tõusis suitsu. Direktor leidis põõsa tagant kolm e-sigaretti tõmbavat esimese klassi poissi. Poisid pakkusid maasikamaitselist suitsu ka direktorile. Nad ei saanud aru, et see, mida nad teevad, on keelatud.
Kuusiku sõnul on kõige olulisem tõhus ennetustöö, et Eesti noored tarbiks vähem e-sigarette.
“Selline ennetustöö, mis põhineb riski- ja kaitseteguritel ja mis tegeleb selle probleemi põhjustega. Fookus oleks headel peresuhetel, heal toimetulekul koolis ja turvalisel keskkonnal, mis noori ümbritseb. Väga oluline, et see ennetus oleks pikaajaline,” selgitas Kuusik.
BBC vahendas sel nädalal, et Ühendkuningriigis keelatakse ära ühekordsed e-sigaretid. Kuusiku arvates võiks sama teha ka Eestis: “Me näeme, et nende toodete tarvitamine on eelkõige levinud noorte seas ja kahjustab nende tervist. Ühekordsete e-sigarettide puhul on ka keskkondlik probleem ehk jäätmed. Väga palju tekib neid jäätmeid ja inimesed ei vii neid õigetesse kohtadesse. Seetõttu, kui neid tooteid poleks, oleks ka probleem väiksem.”
Overall, the popularity of e-cigarettes among school students in Estonia is a concerning trend. The easy accessibility and misconception of e-cigarettes as a safer alternative to traditional cigarettes is leading to an increase in their use among young people. It is important for parents, educators, and policymakers to address this issue by increasing awareness about the potential health risks of e-cigarettes and implementing stricter regulations on their sales and marketing to minors. Additionally, providing support and resources for those who want to quit using e-cigarettes is crucial in combating this growing trend among school students.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus