Tere tulemast kõigile spordisõpradele! Dramaatiline mängu lõpp jättis Rootsi kätesipallimeeskonna EM-finaalist välja ning see skandaal on tekitanud palju kõneainet üle kogu Euroopa. Käsipalli fännid üle maailma on šokeeritud sellest ootamatust tulemusest ning pole suutnud lõpetada sellest rääkimist. Kuidas selline tulemus üldse võimalik oli? Mis kõik juhtus selles pingelises mängus? Olge valmis saama kõiki vastuseid ja põnevaid detaile sellest skandaalist ning selle mõjust käsipalli tulevikule.
Käsipalli Euroopa meistrivõistlustel pääses esimese meeskonnana finaali Prantsusmaa, kes alistas reedeses poolfinaalis vastuolulise lõpu saanud normaalaja järel lisaajal Rootsi.
Tiitlikaitsja Rootsi kaotas kahe aasta tagusele EM-i neljandale avapoolaja 11:17, aga alustas teist vaatust 7:1 vahespurdiga ja tõi tabloole 18:18 viigi. Seejärel tegid mõlemad koondised kolmeväravalise minispurdi, poolaja lõpus sai Rootsi stabiilselt sisse ühe-kaheväravalise edu.
Prantsusmaa päästjaks osutus 25-aastane Elohim Prandi, kes langes üle-eelmisel aastavahetusel pussitamise ohvriks, pidi kuue noahoobi järel kaks nädalat haiglas veetma ning seetõttu ka eelmise EM-i vahele jätma. Seisul 26:27 saatis Prandi normaalaja viimase sündmusena võrku hiilgava karistusviske, mis tõi tabloole viigi; järgnenud lisaaja võitis Prantsusmaa 7:3 ehk kogu mängu 34:30.
Küll tõstis Prandi jala karistusviske sooritamise hetkel lubamatult õhku ning värav ei oleks ilmselt pidanud lugema, kohtunikud aga kordusi vaatama ei läinud.
“Käsipallis on kasutusele võetud videkordused. Kuidas sa saad seda võimalust mitte kasutada, kui olukord otsustab poolfinaali saatuse? See on minu jaoks täiesti arusaamatu,” vahendab Aftonbladet endise Rootsi naiste koondislase Johanna Ahlmi sõnu.
“Nad mängivad koha nimel EM-finaalis ja kohal on maailma parimad kohtunikud, kes tunnevad ilmselgelt, et nad ei pea otsuse täpsustamiseks olukordi üle vaatama. Minu arvates on see hiiglaslik skandaal. Olen kogu Rootsi nimel maruvihane,” rääkis endine Taani koondislane ja praegune kommentaator Claus Möller Jakobsen TV2-s.
Prantsusmaa mängis käsipalli EM-finaalis viimati aastal 2014, toonane võit oli neile kaheksa aasta jooksul kolmandaks. Rootsi alistas kahe aasta taguses finaalis Hispaania, kellele oldi neli aastat varem finaalis kaotatud. Enne seda pääsesid Rootsi mehed EM-il medalimängudele aastal 2002.
Teises poolfinaalis kohtuvad reede õhtul Saksamaa ja Taani.
Käesolev olukord on kindlasti šokeeriv ja pettumust tekitav nii Rootsi kui ka nende fännide jaoks. Kuid me ei tohiks unustada, et sport on ettearvamatu ja vahel ka ebaõiglane. Oluline on keskenduda sellele, kuidas me saame tulevikus selliseid olukordi vältida ja õiglase mängu tagamisele rohkem tähelepanu pöörata. Kuigi see on olnud keeruline ja dramaatiline EM-finaal, peaksime mõtlema sellele, kuidas sündmused meid edasi viivad ja kuidas me saame sellest õppida, et tulevikus paremini hakkama saada. Lõppude lõpuks on oluline sport meie ühendav faktor ning peame seda väärtustama ja hoidma.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus