Tere tulemast, sõbrad! Donald Trumpi võit Nevada eelvalimistel on tekitanud suurt elevust üle kogu maailma. Olles saavutanud hämmastava 99 protsendi häältega võidu, on Trumpil kindlasti suur toetus ja poolehoidjate armee nii Ameerika Ühendriikides kui ka välismaal. Selle saavutuse valguses on paljud inimesed hakanud rohkem tähelepanu pöörama Ameerika poliitikale ja selle mõjule maailmaareenil. Ükskõik, mis on teie arvamus Trumpi võidust, on selge, et see on oluline verstapost poliitilises maailmas.
Donald Trump võitis neljapäeval peetud Nevada vabariiklaste eelvalimised, kogudes üle 99 protsendi antud häältest. Endisel presidendil ja vabariiklaste eeldataval presidendikandidaadil polnud ühtegi tõsiseltvõetavat alternatiivi.
Seoses Nevada osariigi võimude ja osariigi vabariikliku erakonna vahelise vaidlusega, toimus Nevadas kaks vabariiklaste eelvalimist. Teisipäeval toimusid osariigi korraldatud eelvalimised, milles osales ainsa kandidaadina Lõuna-Carolina ekskuberner Nikki Haley. Neljapäeval toimusid aga erakonna korraldatud eelvalimised, milles osalesid Trump ja preester Ryan Binkley.
Kui oli loetud 61 protsenti antud häältest, sai Trump 99,2 protsenti häältest ehk üle 39 000 hääle. Binkley sai kõigest 300 häält ehk 0,8 protsendi antud häältest. CNN-i prognoosi kohaselt saab Trump kõik osariigis jagatavad delegaadid, kokku on neid 26.
Kuigi erakonna korraldatud eelvalimistel tuli osalemiseks minna kohapeale valimisjaoskonda ja osariigi eelvalimistel saadeti kõikidele valijatele hääletussedelid koju, hääletas Trumpi poolt oluliselt rohkem valijad kui Haley poolt.
Haley sai teisipäeval peetud eelvalimistel veidi vähem kui 23 000 häält, samas kui hääletussedelil olnud rida “mitte ükski neist kandidaatidest” märkis üle 47 000 valija.
“Ma tahaksin õnnitleda “mitte ühtegi neist kandidaatidest”,” ütles Trump Nevadas peetud valimisüritusel, viidates Haley valusale kaotusele.
Lisaks Trumpile sai ka Biden oma eelvalimistel veenva võidu: ametis oleva presidendi poolt hääletas 89,4 protsenti demokraatide eelvalimistel osalenud valijatest ehk üle 112 000 valija, samas kui Bideni lähim rivaal kirjanik Marianne Williamson sai 2,9 protsenti häältest ehk pisut rohkem kui 3 700 häält.
Williamson teatas järgmisel päeval pärast demokraatide eelvalimisi, et ta lõpetab oma presidendikampaania. Seega jääb ainsaks Bideni oponendiks Minnesota saadik esindajatekojas Dean Phillips. Viimase toetus oli 3. veebruaril peetud demokraatide eelvalimistel madalamgi kui Williamsonil.
Nevada eelvalimised kinnitasid järjekordselt, et demokraatide ja vabariiklaste seas on selged favoriidid ametliku presidendikandidaadi kohale vastavalt Joe Biden ja Donald Trump. Seni on Biden ja Trump võitnud kõik oma erakonna eelvalimised.
Järgmised USA presidendivalimiste eelvalimised toimuvad veebruari lõpus. Vabariiklaste eelvalimised Lõuna-Carolinas toimuvad 24. veebruaril ning sealgi ennustavad küsitlused Haleyle selget kaotust Trumpile.
Nii demokraadid kui vabariiklastel peavad oma eelvalimisi Kesk-Läänes asuvas Michigani osariigis 27. veebruaril. Nevada ja Michigan on mõlemad kaalukeele osariigid, mis võivad novembris toimuvatel üldvalimistel hääletada nii demokraatide kui vabariiklaste poolt.
Kokkuvõttes võib öelda, et Donald Trump võidab endiselt toetust Nevada osariigis, saades 99 protsenti häältest eelvalimistel. See näitab, et tema poliitiline mõju ja populaarsus on endiselt tugev. Samas võib see tulemus tekitada ka vastasseisu teiste kandidaatide toetajate seas. Trumpi võidud eelvalimistel kajastavad tema jätkuvat jõudu vabariiklaste leeris, kuid samas võib see tekitada ka muret teiste poliitiliste jõudude seas, kes soovivad tema vastaskandidaadiks seada. Märkimisväärne on see, et Trumpi toetus jätkuvalt püsib ja ta on kindlalt valimiskampaania esikohal.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus