Tere tulemast Eestisse! Viimastel päevadel on ringlema hakanud uudis, et Brasiilia president Jair Bolsonaro vaktsineerimistõend oli võltsitud. See skandaal on tõstatanud palju küsimusi vaktsineerimise olulisusest ning ametnike usaldusväärsusest. Sellised teemad on ka meie riigis väga aktuaalsed ja olulised. Kuidas võltsimisskandaal mõjutab vaktsineerimist Eestis ja kogu maailmas? Kas see süvendab vaktsiinide vastaste hoiakuid või suurendab usaldust tõestatud vaktsineerimise vastu? Uudis on kindlasti kõneainet pakkuv ning meil peakski uurima, millist mõju see meile võib avaldada.
Brasiilia ekspresidendi Jair Bolsonaro’s COVID-19 vaktsineerimistõend oli võltsitud, ilmnes neljapäeval avaldatud riigikontrolöri uurimise tulemustest.
Brasiilia politsei paljastas eelmisel aastal skeemi, mille abil sai üks Bolsonaro nõunikest tervishoiusüsteemi ja valitsuse sidemeid ära kasutades vaktsineerimistõendi nii presidendile kui mõnele teisele.
Politsei sõnul oli Bolsonaro tervishoiuministeeriumi elektroonilisse vaktsineerimisandmete süsteemi ebaseaduslikust sisenemisest täiesti teadlik ning see võeti ette, et presidendi vaktsiinivastane sisering saaks rahvusvahelistest reisinõuetest ja muudest koroonapiirangutest hoolimata ringi liikuda.
Riigikontrolöri uurimine avastas vasturääkivuse tervishoiuministeeriumi dokumentide ja Bolsonaro vaktsineerimistõendi vahel, mille järgi oli president saanud vaktsiinidoosi 2022. aasta juulis São Paulos.
“Väidetavalt São Paulos aset leidnud vaktsineerimise kohta on ainsad andmed (Bolsonaro) vaktsineerimiskaardil, millest järeldub, et tegemist on võltsinguga,” ütles riigikontrolöri amet.
Sellest hoolimata soovitab riigikontrolör juhtumi lõpetada, kuna süüdlaste väljaselgitamiseks ei ole piisavalt tõendeid. Valeandmete sisestamise võimalus oli paljudel riigiteenistujatel, kes said juurdepääsu vaktsineerimise arvutisüsteemile, tõdeb amet.
Aastatel 2019-22 võimul olnud parempopulistist president Bolsonaro kritiseeris pidevalt koroonavaktsiine ja rõhutas, et tema ei lase end vaktsineerida viiruse vastu, mis on nõudnud praguseks Brasiilias rohkem kui 700 000 inimese elu.
Ta tunnistas hiljem, et ei lasknud end vaktsineerida.
Eesti lugejad peaksid olema teadlikud, et vaktsineerimistõendite võltsimine on tõsine kuritegu, mis võib põhjustada terviseriske ja kahjustada usaldust tervishoiusüsteemi vastu. Brasiilia president Bolsonaro vaktsineerimistõendi võltsimine on häiriv näide sellest, kuidas poliitilised juhid võivad üritada petta ja manipuleerida avalikkust. See on üleskutse tõhustada vaktsineerimistõendite kontrolli ja jälgimist, et tagada inimeste tervise ja ohutus ning tõsta teadlikkust võltsimisohust. Eesti peaks jätkama vaktsineerimise propageerimist ja toetama vaktsineerimisega seotud pettuste ennetamist ning vastaste tõrjumist.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus