Bloomberg: mitu riiki soovib näha järgmise NATO peasekretärina Mark Ruttet | Välismaa

2221824h4823t24

Tere tulemast! Hiljuti teatas uudisteagentuur Bloomberg, et mitu riiki soovib näha järgmise NATO peasekretärina endist Hollandi peaministrit Mark Rutte. Selle uudise tulemusel on tekitanud palju elevust ja arutelusid nii Eestis kui ka teistes NATO liikmesriikides. Rutte kandidatuur on tõstnud huvi mitme riigi poliitikute ja kodanike seas ning see on kindlasti teema, mille üle arutleda. Meie kohalikud eksperdid ja poliitikud on juba alustanud arutelu selle üle, kuidas Rutte võiks mõjutada NATO tulevikku ja milliseid väljakutseid ta võiks tulevikus silmitsi seista.

Mitu mõjukat NATO riiki soovib jõuda konsensusele Mark Rutte valimises järgmiseks kaitsealliansi peasekretäriks juba sel kevadel. Siiski on osa Ida-Euroopa riike veel äraootaval seisukohal.

Kuigi Ruttel on arvestatav toetus mitme mõjuka liikmesriigi poolt, pole seni osad Ida-Euroopa riigid talle toetust avaldanud. Kuna NATO peasekretäri ametisse määramiseks on vaja kõikide liikmesriikide heakskiitu, ei saa otsust veel vormistada, kirjutab Bloomberg.

Rutte ise võttis sel nädalal osa Davosi majandusfoorumist, mille raames kutsus ta Euroopa NATO liikmeid üles suurendama kaitsekulutusi.

“Trumpi peamine probleem on see, et me ei kulutanud piisavalt. Tal oli õigus,” ütles Rutte Bloomberg TV-le viidates endise USA presidendi Donald Trumpi kriitikale, et Euroopa riigid ei panusta piisavalt enda kaitsmisse.

Hollandi peaministri kohusetäitjast Rutte naudib toetust mitme mõjuka NATO liikme poolt, näiteks toetavad tema kandidatuuri Prantsusmaa ja Saksamaa. Lisaks pakkus USA valitsus Ruttele eelmisel aastal kaks korda NATO peasekretäri ametikohta, kuid ta loobus mõlemal korral, sest ta ei arvanud, et Hollandi valitsus kukub kokku nii kiiresti. Seetõttu pikendati eelmisel aastal senise peasekretäri Jens Stoltenbergi ametiaega.

Kuid juba juulis kukkus Hollandi valitsus kokku ning Rutte teatas, et ta ei osale valimistel ja lahkub oma paremliberaalse erakonna juhi kohalt. Novembris peetud Hollandi valimisi võitis Geert Wildersi parempopulistlik partei ning koalitsiooniläbirääkimiste eduka lõppemise puhul saab otsa ka Rutte ametiaeg peaministri kohusetäitjana.

Loe rohkem:  Sõja 717. päev: Vene rünnak põhjustas Ukrainas Harkivis ulatusliku tulekahju | Välismaa

USA ja Lääne-Euroopa riigid toetavad Ruttet just seetõttu, et usutakse, et ta suudab hoida häid suhteid Donald Trumpiga, kui ta peaks uuesti USA presidendiks saama. Siiski keeldus Rutte Davosis ütlemast, kas ta soovib veel saada NATO peasekretäriks. Oktoobris ütles Rutte, et ta on sellest rollist huvitatud.

Osad Ida-Euroopa liikmesriigid pole veel ametlikult oma toetust Ruttele väljendanud, sest nad soovivad, et NATO etteotsa jõuaks idaeurooplane. Näiteks avaldasid huvi NATO peasekretäri ametikoha vastu Eesti peaminister Kaja Kallas ja Läti välisminister Krisjanis Karins.

NATO riigid soovivad jõuda järgmise peasekretäri nimes selgusele juba kevadel, et peasekretäri kindlaks tegemine ei langeks ajaliselt kokku Euroopa Parlamendi valimiste järel toimuva Euroopa Liidu institutsioonide juhikohtade jagamisega.

Järgmise NATO peasekretäri suurimaks ülesandeks on Bloombergi sõnul tagada jätkuvat sõjalist ja rahalist toetust Ukrainale ning hoida ära Venemaa ja NATO vahelise konflikti vallandumise.

Kokkuvõttes on Mark Rutte silma paistnud NATO järgmise peasekretäri kohale kandideerimisel mitme riigi toetusega. Tema juhtimis- ja diplomaatilised oskused on teeninud talle lugupidamist erinevate riikide juhtidelt, mis näitab tema võimet olla tugev ja tõhus liider NATO-s. Eesti on üks nendest riikidest, kes toetab Rutte kandidatuuri, uskudes tema võimesse juhtida NATO-d keerulisel ajal. Loodame, et Rutte saab võimaluse oma visiooni ja juhtimiskogemust kasutada NATO tugevdamiseks ja alliansi tuleviku kindlustamiseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga