Tere tulemast Eestisse! Bloombergi uusim raport paljastab, et lääneriikides toodetud elektroonikakiibid toidavad endiselt Vene sõjatehnikat. See uudis kutsuvat esile muret Eesti naaberriikides, ent ka üle maailma, kuna see võib mõjutada rahvusvahelist julgeolekut. Eesti on alati seisnud vastu Vene agressioonile ja sõjalisel võimsusel ning selline info võib muuta meie naabrite turvatunde. Uudis on kütkestav ning kutsub esile palju küsimusi ning arutelusid – see on kindlasti midagi, mida Eestis uurida ja jälgida.
Uudisteagentuur Bloomberg toob välja, et Venemaa hiilib endiselt mööda Moskva-vastastest sanktsioonidest ning 2023. aastal hankis riik ligi miljardi dollari väärtuses läänes toodetud kiipe. Läänes toodetud kõrgtehnoloogilisi elektroonikakomponente kasutab ka Venemaa sõjatööstus.
Bloombergi käsutuses olevad Vene tolliameti andmed näitavad, et üle poole 2023. aasta üheksa kuu jooksul imporditud kiipidest valmistasid USA ja Euroopa firmad. Nende firmade hulka kuulusid Intel, AMD, Infineon Technologies, STMicroelectronics ja NXP Semiconductors.
Kõik ettevõtted teatasid, et peavad kinni Moskva-vastastest sanktsioonidest. Firmad kinnitasid, et lõpetasid sõja puhkedes Venemaal oma äritegevuse. Samuti teevad nad koostööd lääneriikide võimudega, et takistada oma toodangu jõudmist Venemaale.
Venemaa hangib aga suurema osa kõrgtehnoloogiast kolmandate riikide kaudu, sealhulgas Hiinast, Türgist ja Araabia Ühendemiraatidest. USA ja Euroopa Liit (EL) üritavad nüüd Moskva-vastaseid sanktsioone karmistada. EL töötab juba ka uue sanktsioonid paketi kallal.
Firmad ei pea aga alati jälgima, kuhu nende tooted pärast müüki edasi lähevad. Siiski mõnede kõrgtehnoloogiliste kiipide puhul tuleb registreerida kogu tarneahel ehk siis tootjast kuni lõppkliendini.
Ukraina majanduskooli teatel leidub Venemaa relvades endiselt välismaiseid komponente. Selliseid relvi kasutab Venemaa ka Ukraina linnade ründamiseks.
Eksperdid siiski hoiatasid juba 2022. aastal, et Venemaa võib kiipide hankimisel Moskva-vastastest sanktsioonidest mööda hiilida.
Kuigi Venemaa proovib kõige rohkem hankida lääneriikide firmade toodetud kiipe, siis viimasel ajal on Moskva pööranud pilgu ka Hiina turu suunas. Kokku importis Venemaa kiipe 1,7 miljardi dollari väärtuses.
In conclusion, the report on Bloomberg about Western-produced chips still feeding the Russian war machine raises concerns about the impact of global trade on regional security. The fact that these chips are being used in Russian military equipment highlights the need for stricter regulations and monitoring of exports to countries involved in conflicts. Estonia, as a member of the European Union and NATO, should use its influence to advocate for more transparent and responsible trade practices. It is essential to ensure that products manufactured in Western countries do not contribute to the destabilization of neighboring regions.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus