Bloomberg: EL on vabastamas osa seni külmutatud Poola rahast | Välismaa

2271264h8549t24

Tere tulemast Eestisse! Bloomberg teatas, et Euroopa Liit on otsustanud vabastada osa seni külmutatud Poola rahast. See otsus avaldab kindlasti mõju kogu Euroopa majandusele ning võib vallandada ka laiemat arutelu liikmesriikide vahel. See on oluline samm, mis võib mõjutada ka Eesti majandust ning seetõttu on oluline olla kursis nende arengutega. Uudis mõjutab terves Euroopas asuvaid riike ning see on kindlasti teema, mida tasub jälgida.

Euroopa Komisjon kavatseb heaks kiita Poolale mõeldud taasterahastu vahendite vabastamise 6,3 miljardi euro ulatuses, sest komisjoni hinnangul täitis Poola valitsus osa sellele esitatud nõuetest. Ametlik otsus võib tulla juba järgmisel nädalal.

Kokku on Poolal õigus peaaegu 60 miljardile eurole taasterahastu vahenditest ning 6,3 miljoni eurone väljamakse oleks ainult esimene mitmest. Asjaga kursis olevad allikad ütlesid Bloombergile, et komisjon peab piisavaks Poola valitsuse hiljutiste lubaduste paketti nende vahendite vabastamiseks.

Samas pole lõplikku otsust veel langetatud, sest ametnikud arutavad veel vahendite vabastamise detaile. Komisjon menetleb Poola valitsuse esimest väljamaksetaotlust ning see kavatseb esitada oma ametliku soovituse lähiajal, ütles komisjoni pressiesindaja Bloombergile.

Raha saamiseks vajab Poola lisaks komisjoni heakskiidule ka EL-i liikmesriikide nõusolekut, seega tegelik raha laekumine võib toimuda veidi hiljem.

Taasterahastu vahendite vabastamine võib sillutada teed ka Poolale mõeldud, kuid samuti külmutatud 76 miljardi euro vabastamiseks Euroopa Liidu ühtekuuluvusfondist.

Brüsseli positiivne otsus oleks suureks võiduks Poola tsentristlikule peaministrile Donald Tuskile, kes võitis oktoobris peetud parlamendivalimised, lubades tagasi pöörata eelmise konservatiivse Õiguse ja Õigluse (PiS) partei valitsuse vastuolulise kohtureformi.

Kohtureformi tagasipööramine on olnud Euroopa Komisjoni peamiseks nõudeks taasterahastu ja ühtekuuluvusfondi vahendite vabastamiseks. Komisjon pöördus kohtunike sõltumatust vähendanud reformiga seoses Euroopa Liidu Kohtusse, mis määras Poolale sadadesse miljonitesse eurodesse ulatuva trahvi.

Loe rohkem:  ISW: Vene väed liikusid edasi Avdijivka lähistel | Välismaa

Samas ei pruugi eelmise valitsuse poliitikate tagasipööramine olla Tuskile lihtne ülesanne, sest Poola president Andrzej Duda on varem olnud PiS-i liige ning tema allkiri seisab suuremal osal kohtureformi moodustavatest seadustest. Duda on lubanud uue valitsuse poliitikaid blokeerida oma vetoõiguse abil ning näiteks saatis ta selle aasta Poola riigieelarve põhiseaduskohtusse ülevaatamiseks.

Veto ületamiseks pakkus Tuski valitsus välja mitu ajutist meedet Euroopa Komisjoni nõuete täitmiseks. Nende meetmete hulgas on näiteks vastuolulise kohtunike distsiplineerimise komisjoni ülevõtmine justiitsministri ametisse määratud ametnike poolt. Samuti kutsus uus valitsus kohtunikke üles austama EL-i õiguse ülimuslikkust oma lahendites.

Lisaks taotles Poola Euroopa Prokuratuuriga liitumist, mis annab Brüsselile rohkem volitusi EL-i huvide vastu toime pandud finantskuritegude uurimiseks.

Poola ministrid käisid sel nädalal ka Brüsseli-visiidil, mille käigus esitasid nad komisjonile pakutavate reformide teekaardi, mis sisaldab mitu seaduseelnõu Poola kohtusüsteemi muutmiseks. Poola valitsuse sõnul peaks nendest reformidest piisama 2017. aastal komisjoni poolt algatatud rikkumismenetluse lõpetamiseks.

Kokkuvõttes näitab Bloombergi artikkel, et Euroopa Liit on otsustanud vabastada osa seni külmutatud Poola rahast. See näitab ELi valmisolekut jätkata konstruktiivset dialoogi Poolaga, samal ajal kui on ka oluline jälgida demokraatia ja õigusriigi põhimõtete järgimist. Eesti jaoks on oluline, et EL liikmesriigid järgiksid ühiseid väärtusi ja põhimõtteid. Samuti näitab see ka ELi võimet leida kompromisse ja lahendada keerulisi olukordi, säilitades samal ajal solidaarsuse ja ühtsuse liidu sees.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga