Tere tulemast! Viimased uudised räägivad sellest, et USA president Joe Biden kaalub uute sanktsioonide kehtestamist Venemaa vastu pärast opositsiooniliider Aleksei Navalnõi surma. See oluline samm võib oluliselt mõjutada kahe riigi suhteid ning kogu rahvusvahelist poliitikat. Navalnõi mürgitamisest saadik on pinged USA ja Venemaa vahel kasvanud ning uued sanktsioonid võivad veelgi teravdada olukorda. See teema on oluline mitte ainult välismaalastele, vaid ka Eesti elanikele, kuna Venemaa on meie naaberriik ning selle poliitilised arengud mõjutavad ka meie enda riigi julgeolekut.
USA president Joe Biden ütles esmaspäeval, et kaalub täiendavaid sanktsioone Moskva vastu seoses vene opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi hukkumisega arktilises vanglas
“Meil on juba sanktsioonid (kehtestatud), ent me kaalume täiendavaid sanktsioone, jah,” ütles Biden Washingtonis ajakirjanikele.
Euroopa Liidu välispoliitika juht Josep Borrell lubas esmaspäeval, et Vene autoritaarne president Vladimir Putin võetakse opositsiooniliidri surma eest vastutusele.
“Avaldasime Julia Navalnajale Euroopa Liidu sügavat kaastunnet. Vladimir Putin ja tema režiim võetakse Aleksei Navalnõi surma eest vastutusele,” kirjutas Borrell sotsiaalmeediaplatvormil X.
“Nagu Julia ütles, Putin ei ole Venemaa. Venemaa ei ole Putin. Me jätkame Venemaa kodanikuühiskonna ja sõltumatu ajakirjanduse toetamist,” seletas Borrell.
EL-i välisministrid arutasid esmaspäevasel kohtumisel oma võimalusi Kremlit Navalnõi surma eest maksma panna. Blokk on kehtestanud juba Moskvale sissetungi eest Ukrainasse enneolematud sanktsioonid ja ametiisikud tunnistavad, et uute rängalt mõjuvate meetmete rakendamine on keeruline.
Borrelli sõnul ootab ta, et liikmesriigid teeksid ettepanekuid kehtestada uusi sanktsioone füüsiliste ja juriidiliste isikute, vastu, kes on Navalnõi kohtlemise eest otseselt vastutavad. Borrell lisas, et EL annab oma üleilmsele inimõiguste mustale nimekirjale Navalnõi nime.
Saksa välisminister Annalena Baerborck ütles, et välisministrid algatavad seoses Navalnõi surmaga “uusi sanktsioonimeetmeid”.
“Venemaa jõhker agressioonisõda ei ole sõda üksnes Ukraina, vaid vabaduse enda vastu,” ütles Baerbock.
Eesti jaoks on oluline toetada demokraatiat, inimõigusi ja õigusriigi põhimõtteid. Bideni kaalumisel uute sanktsioonide kehtestamine Venemaa vastu pärast Aleksei Navalnõi surma näitab USA valmisolekut seista nende väärtuste eest. Eesti võib olla Bideni otsuse üle rahul, sest see võib aidata vähendada Venemaa agressiivset käitumist rahvusvahelisel tasandil ja tagada, et õigusrikkumised tuuakse vastutusele. Kokkuvõttes seab see presidentuuri otsus positiivse signaali demokraatlike riikide ühisele seisukohale ning tugevdab usaldusväärsust ja koostööd demokraatiat ja õigusriiki toetavate riikide vahel.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus