Belgia tegi ettepaneku EL-i energiakandjate maksustamise direktiivi vastuvõtmiseks | Välismaa

2269359h52c7t24

Tere tulemast Eestisse! Belgia hiljutine ettepanek EL-i energiakandjate maksustamise direktiivi vastuvõtmiseks on põneva arutelu teema kogu Euroopa Liidus. Direktiivi eesmärk on edendada puhtamat energiat ja vähendada keskkonnakahjustusi, kuid see on ka kaasa toonud vastuolulisi arvamusi ja lahkarvamusi. Belgia ettepaneku arutelu saab kindlasti olema huvitav ja oluline ka Eestile, kui liikmesriigile. See on oluline samm puhtama tuleviku suunas, ning sellega seotud väljakutsed ja võimalused tuleb ühiselt läbi arutada. Oleme innukad kuulma erinevaid arvamusi ja kaasa mõtlema selle olulise teema üle.

Belgia kui Euroopa Liidu eesistujariik tegi kompromissettepaneku pea kolm aastat tagasi välja pakutud EL-i energiakandjate maksustamise direktiivi (ETD) vastuvõtmiseks.

Euroopa Komisjon tegi ettepaneku vastava direktiivi muutmiseks juba 2021. aastal, et muuta minimaalset nõutud süsinikuvaba energia maksustamist selgelt madalamaks kui on fossiilkütuste maksustamine, mistõttu peaks direktiivi järgi fossiilkütuste minimaalne nõutud maksustamine tõusma. Viimati muudeti vastav direktiiv 2003. aastal.

Ometi takerdus direktiivi muutmine EL-is maksuküsimustes kehtiva ühehäälsuse põhimõtte tõttu, mille järgi peavad kõik liikmesriigid olema muutusega nõus. Euroopa Parlamendi juunikuised valimised ja praeguse komisjoni koosseisu ametiaja lõppemine sügisel tähendab, et direktiivi vastuvõtmiseks on vähe aega.

Euractivi andmetel tegi Belgia nüüd kompromissettepaneku patiseisu murdmiseks. Ettepaneku järgi saavad direktiivist erandi biomassil töötavad elektrijaamad.

“Lähtudes arvestatava delegatsioonide numbri tugevast seisukohast,” pakub Belgia samuti direktiivist välja jätta puidu ja söe.

Samas soovib Belgia karmimaid reegleid turvast kasutavatele jaamadele. Ainult elektrijaamad, mille võimsus on 7,5 megavatist madalam, saavad erandi uutest maksustamise reeglitest. Samuti jäetakse direktiivist väljapoole prügi põletamine.

Lisaks pakub Belgia osalisi või täielikke erandeid energiale, mida kasutatakse sõjaväes, julgeoleku tagamisel, lennukite päästeoperatsioonidel või tule kustutamisel, aga ka teatud juhtudel rannikulähedasel kalapüügil.

Loe rohkem:  Fideszi saadikud ei ilmunud Rootsi NATO-taotluse ratifitseerimise istungile | Välismaa

Liikmesriigid, mille sisemajanduse koguprodukt (SKP) elaniku kohta on väiksem kui 50 protsenti EL-i keskmisest, saavad erandi. Hetkel on sellisteks riikideks Rumeenia ja Bulgaaria.

Lisaks pakub Belgia uute maksustamismäärade kehtestamisel kuue kuu pikkust erandit juhul, kui mõne energiakandja hind tõuseb aastaga vähemalt 15 protsenti.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Belgia ettepanek EL-i energiakandjate maksustamise direktiivi vastuvõtmiseks on oluline samm jätkusuutlikuma ja keskkonnasõbralikuma energiasektori suunas. Direktiivi eesmärk on soodustada taastuvate energiaallikate kasutamist ning vähendada keskkonnareostust. See võib kaasa tuua positiivseid mõjusid nii keskkonnale kui ka majandusele, luues uusi võimalusi rohelise energia tootmiseks ja tarbimiseks. Loodetakse, et teised EL-i liikmesriigid toetavad seda ettepanekut ja aitavad kaasa terviklikule lähenemisele energiapoliitikale Euroopas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga