Ausa spordi eeskujuks valiti väärkohtlemisest teavitanud sportlane | Varia

2235339h295dt24

Tere tulemast Eestisse! Oleme uhked teatada, et meie riigis on austatud sportlane valitud eeskujuks ausa spordi propageerimisel. See sportlane on julgelt teavitanud väärkohtlemisest spordis ning seisnud õigluse ja aususe eest. Tema julgus ja eeskujulik käitumine on innustav kõigile spordisõpradele ja noortele sportlastele üle kogu maailma. See on suurepärane näide sellest, kuidas ausus ja õiglus saavad spordis võidutseda. Loodame, et see inspireeriv eeskuju aitab muuta spordimaailma paremaks kohaks kõigile.

Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutus (EADSE) valis 2023. aasta ausa spordi eeskujuks väärkohtlemist märganud ja sellest teavitanud sportlase Margareta Schönbergi. Tiitli pälvib inimene, kes on aidanud edendada diskrimineerimisvaba, eetilist ja ausat sporti.

Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutuse juhatuse liikme Henn Vallimäe sõnul lõpetas Margareta Schönbergi tähelepanelikkus ja hoolivus päevapealt noore sportlase väärkohtlemise.

“Margareta oskus märgata ja kiiresti reageerida iseloomustab sõna-sõnalt neid omadusi, mida ausa spordi eeskuju endas sisaldama peab. Inimesed, kes hoolivad ega kõhkle nõrgema kaitseks välja astuda, annavad nii lastele, lastevanematele kui ka kõikidele sportlastele kindluse, et spordi turvalisuse eest seistakse ja rikkumistele järgneb vastutus. Tänud Margaretale ja usume, et tema eeskuju on innustav,” lausus Vallimäe.

Ausa spordi eeskuju tiitli saaja sõnul on ühine panus hädavajalik, et spordikeskkond muutuks kohaks, kus igaüks tunneb end turvaliselt.

“See tunnustus tõstab esile olulisi teemasid nagu seksuaalne väärkohtlemine spordis, julgustades teisi astuma samme sarnaste probleemide märkamiseks. Individuaalne tegutsemine võib tuua kaasa positiivseid muutusi suuremas kogukonnas ning igaühel on võimalus ja vastutus panustada toetava spordikeskkonna loomisse,” ütles ta.

Lisaks märkamisele on Schönbergi hinnangul hädavajalik suurendada teadlikkust spordis esinevast probleemidest noorte seas. “Julgustan kõiki osapooli olema tähelepanelikud ning märkama igasuguseid olukordi, mis võivad tunduda ebasobivad või murettekitavad. On äärmiselt oluline, et kui midagi sellist märgatakse, antakse sellest teada vastavale spordialaliidule või klubile, vanematele, sõbrale või treenerile. Isegi, kui te pole 100% kindel, on soovitatav pigem kontrollida olukorda kui jätta see enda teada,” lisas ta.

Loe rohkem:  "Spordis ainult tüdrukud" | Me peame rääkima väärkohtlemisest spordis | Varia

Ausa spordi eeskuju tiitel anti välja teist aastat järjest, eelmisel aastal sai tunnustuse Eesti Võimlemisliidu peasekretär Natalja Inno.

Kokkuvõttes, ausa spordi eeskujuks valitud sportlane on oluline eeskuju kogu spordimaailmale. Väärkohtlemisest teavitamine on väga tähtis samm selleks, et luua turvaline ja õiglane keskkond kõigile sportlastele. Sellised inimesed on eeskujulikud, sest nad näitavad julgust rääkida ebameeldivatest olukordadest ning aitavad kaasa spordi maailma positiivsele arengule. Me peaksime toetama ja tunnustama neid, kes seisavad ausa spordi põhimõtete eest ning julgevad võidelda ebaõigluse vastu. Sellised inimesed on väärt imetlust ning nende tegude eest tuleks neid tunnustada ja premeerida.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga