Tere tulemast Valga kesklinna, kus ajalugu ja kaasaeg kohtuvad! Hetkel on kohalik amet võtnud endale eesmärgiks kaitsta ja säilitada siinse muinsuskaitseala ajaloolist väärtust ning luua kaitsevööndid, et tagada piirkonna säilimine tulevastele põlvkondadele. Valga südame asukoha rikkalik minevik pakub külalistele võimaluse sukelduda Eesti ajalukku ning avastada unikaalseid kultuuriväärtusi. Olge osa sellest ajaloolisest teekonnast ja avastage Valga linnasüdame võlusid!
Muinsuskaitseamet soovib ainsa linnana Eestis lõpetada Valga linnatuumiku muinsuskaitseala ja kehtestada seal mälestiste kaitsevööndid. Valga vallaarhitekti hinnangul ei aita aga muudatused kuidagi kaasa investorite leidmisele.
Pole mõtet kaitsta seda, mis enam kaitset ei vaja, ütlevad muinsuskaitseameti töötajad. 2019. aasta uus muinsuskaitseseadus näeb ette, et kõik, mida kaitseme, tuleb üle vaadata. Nii on asjatundjad andnud hinnangu igale muinsuskaitsealale.
Valga puhul selgus ainsa linnana Eestis, et muinsuskaitseala ei vasta riikliku kaitse eeldustele.
“Eks ta juba võeti muinsuskaitsealaks üsna räsitud linnakeskkonnana. Aga oli lootus, et seda struktuuri hakatakse taastama või vähemalt hoitakse seda, mis siin praegugi alles on. Aga ega tegelikult see muinsuskaitseala linna ajaloolisele hoonestusele kaitsvalt mõjunud pole,” rääkis muinsuskaitseameti ehituspärandi kaitsekorralduse juht Kaire Tooming.
Valgas ei mõisteta, miks soovib muinsuskaitseamet muudatusi teha pärast seda, kui kaksiklinna Valga-Valka ajaloolise linnasüdame renoveerimine on just suures osas valmis saanud.
Valga vastne vallaarhitekt Angeelika Saaron ütles, et vallavõimu pole muinsuskaitseamet seni aruteludesse kaasanud ja nemad muudatustel mõtet ei näe. Saaroni sõnul ehitustingimused oluliselt leebemaks ei muutu ja investorite puhul senine muinsuskaitseala pigem soosib nende leidmist.
“Valga on aeglasema arenguga linn, siin võtavadki asjad aega. Nüüd, kui see muinsuskaitseala on ligi 30 aastat meil siin olnud, siis alles nüüd hakkame nägema tulemust, kuidas asjad hakkavad paremaks muutuma ja hakkab korda saama linnapilt. Me oleme oma linna ja linna keskust nende tingimustega järjest arendanud,” rääkis Saaron.
Täiesti kaitseta siiski Valga linn ei jää.
“Valga on teiste linnadega võrreldes erakordne, sest siin on tervelt 28 ehitismälestist selles suhteliselt väikeses muinsuskaitsealas. Need on kõik edasi riiklikult kaitstavad. Siin tegelikult seda, et tegemist ei oleks väärtusliku ala ja väärtusliku linnasüdamega, me ju öelda ei saa,” ütles Tooming.
Eelnõude avalik arutelu on Valgas aprilli algul. Teiste linnade kaitsealasid muudatused ei puuduta.
Kokkuvõttes, amet soovib lõpetada Valga linnasüdame muinsuskaitseala ning luua kaitsevööndid selle ümber, et säilitada piirkonna ajalooline väärtus ja kaitsta seda ebasoodsate arengute eest. See samm aitab säilitada Valga ajaloolise keskuse ilu ja ainulaadsust ning tagada selle jätkuv säilimine tulevaste põlvkondade jaoks. Muinsuskaitseala loomine on oluline samm kultuuripärandi hoidmise ja jätkusuutlikkuse tagamise suunas ning aitab kaasa kogukonna ühtsuse ja identiteedi tugevdamisele.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus