Tere tulemast Eesti elektrilevivõrgu olukorra artiklisse! Viimastel aastatel on Eestis valitsenud mure elektrileviga seotud rikete kõrvaldamiseks vajalike töötajate puuduse üle. Elektrilev teatas, et neil ei ole piisavalt kvalifitseeritud töötajaid, et kiiresti ja tõhusalt reageerida elektrivõrguga seotud probleemidele. See olukord on tekitanud palju muret nii ettevõtete kui ka kodumajapidamiste seas, kes sõltuvad elektrienergiast oma igapäevaste tegevuste ja äritegevuse jaoks. Artikkel annab ülevaate olukorrast ja selle mõjust Eesti ühiskonnale.
Elektrilevil pole piisavalt rikkeid likvideerivaid meeskondi ega töötajaid juhtimiskeskuses ning see on peamine põhjus, miks mullu oktoobris ja novembris läks ulatuslike rikete likvideerimisega nii kaua ega, leidis oma analüüsis konkurentsiamet. Elektrilevi peab selgitama, kuidas puudused kõrvaldatakse.
Oktoobri teisel nädalal, mis tormituuled kukutasid puid elektrivõrkudele ja tipphetkel oli elektrita üle 50 000 tarbija, ei tulnud Elektrilevi piisavalt kiiresti katkestuste likvideerimisega toime, sest katkestustega tegelevaid meeskondi polnud piisavalt ning Elektrilevi juhtimiskeskuses oli liiga vähe töötajaid, kes katkestuste likvideerimist juhtisid, märkis konkurentsiamet.
Näiteks ei tohiks selleks, et rikkemeeskonnad saaksid riketega hakkama, olla rikete arv ööpäevas olla suurem kui 2,5 meeskonna kohta. Elektrilevi esitatud tabeli järgi ületas oktoobritormi ajal aga rikete arv meeskonna kohta selle näitaja mitmekordselt.
Juhtimiskeskuses, kust juhitakse rikkemeeskondade tegevust, on samuti töötajaid puudu, leidis konkurentsiamet. Kui juhtimiskeskuse dispetšeri reaalsete võimete piiriks hinnatakse viis juhtumit, siis vaid ühel oktoobritormi päeval jäi see sellele tasemele, ülejäänud päevadel ületas juhtumite arv dispetšeri võimeid mitmekordselt. Probleemile juhtisid tähelepanu ka Elektrilevi partnerid, kes riketega tegelevad: nende andmetel olid kõnejärjekorrad juhtimiskeskusesse oktoobrikuu tormi korral keskmiselt 1 kuni 1,5 tundi, kuid küündisid ka 3 kuni 4 tunnini.
“Lähtuvalt eeltoodust, on konkurentsiamet seisukohal, et oktoobrikuu elektrikatkestuste likvideerimisel Elektrilevi võrgupiirkonnas on olnud oluliseks takistuseks ühelt poolt rikete likvideerimise töid teostavate meeskondade defitsiit, kuid peamiselt ka ressursipuudus Elektrilevi juhtimiskeskuses. Ressursipuudus juhtimiskeskuses põhjustab pikad juhtimiskeskuse kõneootejärjekorrad, mis omakorda viib rikkemeeskondade ebaefektiivse kasutamiseni, kuna rikkemeeskondadel ei ole võimalik tööprotsessis edasi liikuda,” märkis konkurentsiamet oma analüüsis.
Konkurentsiameti ettekirjutuse järgi pean Elektrilevi töötama viivitamatult välja tegevuskava rikete likvideerimise töid teostavate meeskondade ning juhtimiskeskuse ressursipuuduse leevendamiseks ning esitama selle
konkurentsiametile hiljemalt 1. veebruariks.
Rahapuudusel on jäänud hooldamata 5000 kilomeetrit liinikoridori
Kuivõrd Elektrilevi kulud on kasvanud, on tehtud vähem plaanilist hooldust kui olukord nõuab. Samal põhjusel on tehtud vajalikust vähemas mahus liinikoridoride hooldust. Perioodil 2018–2022 on jäänud hooldamata ligikaudu 5000 kilomeetrit liinikoridori, märkis konkurentsiamet.
Hooldusvajadusega koridoridega võrgu kogupikkus on umbes 18 000 kilomeetrit. Kõrge- ja keskpingeliinide korral on hooldusvälbaks arvestatud viis aastat ning madalpingeliinidel seitse aastat. Iga-aastane püsiv vajadus on korrastada 3200 kuni 3300 kilomeetrit liinitrasse, kuid viimasel aastal on vajadus kasvanud, arvestades kasvanud mahajäämust. Kavandatud mahus on Elektrilevi suutnud eesmärki täita ainult 2018. aastal, järgnevatel aastatel ei ole selleks jätkunud piisavalt vahendeid, märkis konkurentsiamet.
See on ameti hinnangul ka põhjuseks, miks niivõrd laiaulatuslikud elektrikatkestused on viimastel aastatel, ka näiteks mullu detsembris Saaremaal, tekkinud.
“Olukorras, kus Elektrilevi on jätnud liinikoridoride hooldustööd teostamata ligikaudu 28 protsendi ulatuses hooldusvajadusega liinidel, on tagajärjeks tugeva tuule korral murduvad puud, mis põhjustavad laiaulatuslikke elektrikatkestusi ning rohke lumesaju korral toob kaasa liinijuhtmete vajumise ning kokkupuute hooldamata liinikoridoris oleva võsaga või liinikoridori lähedal asuvate okste vajumise liinile, mille tagajärjel tekivad rikked. Hooldamata liinikoridorid omakorda takistavad rikkekohtadele ligipääsu ja rikete kõrvaldamist,” seisab konkurentsiameti analüüsis.
Konkurentsiameti hinnangul tuleb Elektrilevil üle vaadata põhitegevuse varaga seotud kulude korraldamine selliselt, et erakorraliste tegevustega seotud kulude kasv ei pärsiks plaanilisi hooldustegevusi.
Sellega seoses peab Elektrilevi töötama välja tegevuskava kõikide hooldusvajadusega liinikoridoride hooldustööde teostamiseks ning esitama selle konkurentsiametile samuti 1. veebruariks.
Lisaks peab Elektrilevi ettekirjutuse järgi töötama välja tegevuskava kriisiolukorras võrgukatkestuste likvideerimistöid teostatavate ettevõtete meeskondade paremaks ja operatiivsemaks kaasamiseks piirkondade
üleselt ning arvestama uuesti võrgutasude vähendamise neile, kel on selleks katkestuste tõttu õigus. Viimane nõue puudutab piirkondi Läänemaal ja Harjumaal.
Kui Elektrilevi ettekirjutusi ei täida, võib konkurentsiamet kohaldada sunniraha 1300 eurot.
Mullu alates 7. oktoobrist põhjustasid tormituuled ning alates novembrist maha sadanud lumi laiaulatuslikke elektrikatkestusi üle Eesti. Katkestuse tipphetkel, 7. oktoobri õhtul, oli tormituule põhjustatud katkestuste tõttu Elektrilevi võrgus elektrita ligikaudu 51 000 tarbimiskohta. Kui palju novembris lumi elektrikatkestusi põhjustas, on alles selgumas.
In conclusion, the shortage of workers in the electricity distribution sector is a growing issue in Estonia. The increasing number of power outages and the lack of personnel to address these issues is a cause for concern. It is important for the government and the energy sector to work together to find solutions to attract and retain skilled workers in this field. Additionally, investing in training programs and modernizing infrastructure can help alleviate the strain on the existing workforce. Addressing these challenges is essential to ensure a reliable and efficient electricity distribution system for the people of Estonia.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus