Tere tulemast Alutaguse valda, kus hiljuti toimus Pagari lahingu näidislahing! See sündmus tõi kokku ajaloohuvilised ja lahingukunsti entusiastid üle kogu Eesti, et kogeda ajaloolist lahingut ise kohapeal. Pagari lahingu näidislahing on suurepärane võimalus sukelduda Eesti ajaloo sündmustesse ja saada osa põnevast lahingukogemusest. Olgu teie huvi ajaloo, lahingukunsti või lihtsalt uute elamuste vastu, see sündmus pakub midagi põnevat kõigile. Tulge avastage ja kogege Eesti rikkalikku ajalugu oma silmaga Alutaguse vallas!
Ida-Virumaal Alutaguse vallas Pagaril peetud näidislahingus võitlesid eestlaste ja baltisakslaste ühisjõud Punaarmeega. 1919. aasta jaanuarikuus toimunud edukas Pagari lahing andis kodumaa kaitsjatele Viru rindel indu ka Jõhvi ja Narva vabastamiseks punastest.
Iga viie aasta tagant toimuva Pagari näidislahingu ühe korraldaja, Kaitseliidu Jõhvi malevkonna pealiku Kalev Nõmmeloo sõnul võiks lahingu kohta olla eri keeltes rohkem kõigile kättesaadavat infot, vahendas “Aktuaalne kaamera”.
“Siis saaks ka välismaalased teada, mis asjad meie riigis toimusid ja kuidas meie Eesti riik on loodud. Inglise keeles on sellest väga vähe kirjutatud ja ega ole eriti seda uuritud ka Eesti ajaloos. Paljud asjad on jäänud pooleli, sest arhiivid olid omal ajal kinni. Ja neid, mis on erakätes, peaks hakkama korjama kokku ja tegema nendest sellise väikese brošüüri, mida peaks edasi levitama koolides ja mujal, kus inimesed tahaksid lugeda,” rääkis Nõmmeloo.
Näidislahingus võitjate poolel sõdinud Reimo Leoli sõnul on rõõmustav, et noored on aina rohkem hakanud sõjaajaloo vastu huvi tundma.
“Hommikul kuulsingi, et poisid olid helistanud sõjamuuseumi teadurile Siim Õismaale, et mis ja kus siin täpselt oli, kuidas lahing lõppes ja mis oli otsustav asi,” sõnas Leol.
“Kuidagi on ots lahti läinud, noored toovad jälle oma sõpru ja klassivendi ning sõpru Noortkotkaste ridadest kaasa. Eestis vähemalt huvi kasvab. Meil on noorte osakaal keskmise vanuse juba alla 30 viinud,” lausus Leol.
Pagaril punasõduri rollis olnud Danil Nalivaiko arvates on oluline, et Eestis oleks jätkuvalt Vabadussõja eri osapoolte ajaloo uurijaid. See annab paremaid võimalusi ka näidislahinguid korraldada.
“Sellega me saame näidata teistele isikutele, kes pole ajalooga nii tuttavad, et nii oli. Ja kuna eestlastele ongi vaja ju vaenlasi, siis pole see probleem,” sõnas Nalivaiko.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et Alutaguse vallas toimunud Pagari lahingu näidislahing oli väga emotsionaalne ja ajalooliselt oluline sündmus. See andis võimaluse kogukonnale end ühendada ja üheskoos ajaloolist sündmust tähistada. Näidislahing tõi esile kogukonna tugevuse ja patriotismi ning pakkus osalejatele unustamatu kogemuse. Lisaks aitas see tutvustada ka ajaloolisi sündmusi nooremale põlvkonnale ning edendada Eesti kultuuripärandit. Sündmus oli kahtlemata edukas ja rikastav kõigile osalejatele ning jätkab kindlasti kogukonna ühtsuse ja ajaloo väärtustamise edendamist tulevikus.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus