Tere tulemast Eestisse! Viimastel kohalikel valimistel sai Saksamaa Alternatiiv Saksamaale (AfD) ootamatult suure kaotuse. Välismaal on see uudis põhjustanud palju kõneainet ja arutelu. Saksamaal on AfD korduvalt tekitanud vastuolusid ja nende tugev väljatulek kohalike valimistel on kindlasti pannud paljusid mõtlema, kuidas see võib mõjutada tulevikku. Sellest räägitakse tõenäoliselt veel pikalt, kuid hetkel on see kindlasti üks suurimaid uudiseid välismaal.
Saksamaa parempopulistlik erakond AfD sai pühapäeval Tüüringi liidumaal toimunud kohalikel valimistel lüüa, saades Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) järel teise koha. Küsitlused näitasid varem, et AfD võidab valimised.
Tüüringi liidumaal toimusid Saale-Orla ringkonnas valimised. Piirkonda peetakse AfD tugipunktis, liidumaa valimised toimuvad septembris. Vaatlejad eeldavad, et AfD võidab need valimised.
Saale-Orlas kaotas aga AfD kandidaat CDU kandidaadile. AfD kandidaat Uwe Thrum sai 14. jaanuaril peetud esimeses voorus 45,7 protsenti häältest, CDU kandidaat Christian Herrgott aga 33,3 protsenti häältest. Pühapäeval toimus teine voor, Herrgott sai 52,4 protsenti häältest, Thrum 47,6 protsenti häältest, vahendas Financial Times.
Saale-Orla piirneb Baieri ja Saksimaa liidumaaga, seal elab umbes 66 000 hääleõiguslikku elanikku. Tegemist on ühe Saksamaa vaeseima piirkonnaga, keskmine aastapalk on seal 29 000 eurot.
Valimisaktiivsus oli teises voorus veidi alla 70 protsendi, ligi kaks korda suurem kui 2018. aasta valimistel. Kõrge valimisaktiivsus võib tähendada, et mure AfD pärast Saksamaal kasvab.
Saksamaal on palju rahulolematust majanduslike ja poliitiliste arengutega, seetõttu kasvab riigis populistlike parteide toetus. Saksamaal protestitakse nüüd aga ka AfD vastu, mõned poliitikud nõuavad lausa selle keelustamist. Kantsler Olaf Scholz on siiski kinnitanud, et ei toeta AfD keelustamist.
Saksamaa peavooluparteid teevad nüüd koostööd, et AfD tõusu takistada. Näiteks Tüüringi liidumaa siseminister (SPD) kutsus valijaid üles toetama CDU kandidaati.
Kuigi AfD sai kohalikel valimistel lüüa, ei saa me unustada nende toetust ja mõju Eestile ja teistele Euroopa riikidele. Selle tulemusena on oluline jälgida nende edasist tegevust ja poliitilisi otsuseid. Eesti peab jätkuvalt seisma oma väärtuste ja demokraatlike põhimõtete eest ning kriitiliselt hindama kõiki välismaiseid poliitilisi jõude, kes võivad mõjutada meie riigi tulevikku. Loodetavasti suudame järgnevates valimistes leida tasakaalu ja toetust neile poliitilistele jõududele, mis austavad meie demokraatiat ja inimõigusi.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus