Eestis on viimaste päevade jooksul palju kõneainet pakkunud poliitikateadlase Karmo Tüüri avaldus, kus ta väidab, et Venemaa on kasutanud Moskva rünnakut enda huvides mitmel moel. Tüüri sõnul on Venemaa kujutanud endast ründe ähvardust, et õigustada oma agressiivset poliitikat ja suurendada oma mõjuvõimu piirkonnas. Need väited on tekitanud palju poleemikat ja muret Eesti rahva seas ning tõstnud esile vajaduse tõhusama rahvusvahelise koostöö järele, et kaitsta meie riigi suveräänsust ja julgeolekut.
Venemaa saab end pärast Moskvas toimunud terroriakti näidata end lääneriikidele ohvrina ja siseriiklikult mobiliseerida ühiskonda Ukraina vastu, ütles “Aktuaalsele kaamerale” välispoliitika ekspert Karmo Tüür.
Tüüri sõnul on terroriaktile järgnenud suurepärane näide sellest, kuidas üht ja sama sündmust saab kasutada enda huvides mitmel moel ja rindel.
“Kes iganes ja mis iganes motiivil neid terroriakte Moskvas ka läbi ei viinud, seda kasutatakse ära nii välis- kui ka siserindel. Välismaal võimaldab see läbi viia mitmetahulise mõjutusoperatsiooni, näitamaks Venemaad enam mitte agressorina, vaid ohvrina. See peaks lääne inimeste, otsustajate peades külvama segadust, kuidas me nüüd kehtestame uusi sanktsioone või jõustame vanu,” lausus Tüür.
Siseriiklikult kasutatakse terroriakti teise märgiga, lisas ta.
“Mitte terroriaktina, vaid Ukraina suunal, See võimaldab kütta viha, mobiliseerida ühiskonda ja näidata näpuga süüdlase peale. Süüdlaseks antakse muidugi Ukraina. On ju teada antud Vladimir Putini poolt, et need tegelased, kes selle toime panid, on liikunud läbi Ukraina ja saanud sealt tuge,” ütles Tüür.
Moskvas hukkus reedeses terrorirünnakus üle 130 inimeses. Vastutuse rünnaku eest võttis endale Islamiriik, kuid Vene julgeolekuteenistused ja Putin on maininud võimalikku Ukraina osalust.
Kokkuvõttes võib öelda, et Tüüril on õigus väites, et Venemaa kasutab Moskva rünnakut enda huvides mitmel moel. See on tõsine probleem, mis mõjutab mitte ainult Eestit, vaid kogu regiooni stabiilsust ja julgeolekut. Seetõttu on oluline, et Eesti ja teised naaberriigid jälgiksid hoolikalt Venemaa tegevust ning võtaksid vajalikke meetmeid oma riigi ja rahva kaitsmiseks. Koostöös teiste rahvusvaheliste partneritega saame astuda vastu Venemaa agressioonile ja tagada piirkonna turvalisuse.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus