Tere tulemast Galerii teatri- ja muusikamuuseumisse, kus tähistame oma sünnipäeva uue põneva näitusega! Avastage ainulaadne kogumik teatri- ja muusikamaailma ajalugu ning kultuuripärandit ning avastage uusi põnevaid detaile ja lugusid meie kunstnike ja muusikute elust. Läbi meie näituse saate sukelduda sügavale Eesti kultuurilisse rikkusesse ja avastada uusi inspiratsiooni allikaid. Tulge ja liituge meiega selle tähtsa sündmuse puhul ning avastage enda jaoks midagi unikaalset ja meeleolukat!
Kapitaalremondi ootel Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum Tallinna vanalinnas tähistab reedel oma 100. sünnipäeva uue näitusega, kus on väljas täpselt 100 eksponaati muuseumi kogudest. Seoses hoidlate kolimisega Maarjamäele on majas neli korda rohkem näitusepinda kui varem.
Teatri- ja muusikamuuseum loeb oma alguseks päeva, mil registreeriti helilooja Peeter Süda mälestuse jäädvustamise ühing, mis hakkas korrastama ja koguma 1920. aastal lahkunud helilooja pärandit. 800 ruutmeetril paiknev ajutine väljapanek on kujundatud teemaruumide kaupa, kus läbipaistvates aardelaegastes näeb põneva looga esemeid.
“Me mõtlesime, et ei taha teha klassikalist retrospektiivi, mis on saja aasta jooksul toimunud, vaid otsustasime, et võtame keskseks muuseumikogud ehk museaalid ja paneme nemad rääkima. Paneme nad rääkima teistmoodi, paneme nad rääkima lugu,” selgitas näituse kuraator Ann Aaresild “Aktuaalses kaameras”.
Publikule on avatud ka mitmed uued ruumid, mis siiani olid hoidlad või tööruumid. “Näiteks Assauwe torn, mis oli käsikirjahoidla, kuhu ei olnud aastakümneid ligipääsu, aga mis oli tegelikult muuseumi esimene ruum,” märkis kuraator Annely Kaldoja.
Kuraator Veronika Portsmuth lisas, et muusikavaldkonnas näeb põnevaid väljapanekuid just instrumentide näol. “Meil on innovatsioon ja leiutised, mis näitavad pillimeistrite väga kreatiivset meelt,” kiitis ta.
Samuti on väljas mitmed olulised käsikirjad, näiteks Tobiase avamäng ja Kreegi reekviem, ning avatud on Veljo Tormisele pühendatud tuba, mille fookuses on “Raua needmine”.
Ka teatri poolelt on toodud välja esemeid, mis on seotud nii suurte teatritegijate, legendaarsete lavastuste kui ka teatrimajade köögipoolega. “Näiteks Karl Menning, kes on meie teatri alusepanija, tema kübar on meil, Paul Pinna medal, mille kinkis Prantsuse president aastal 1919, meil on Von Krahli teatri maja makett vanalinnast ja lugusid lapsepõlvest: näiteks Jüri Krjukovi kiri näärivanale, mis on armas ja liigutav,” tõi Kaldoja välja.
Ajutine näitus annab esimest aimu muuseumi uuest ruumiplaanist, mis suvel ka muuseumi siseõuele laieneb. Väljapanekuga kaasneb mitmekülgne haridus- ja publikuprogramm.
Kokkuvõttes, teatri- ja muusikamuuseumi sünnipäevale pühendatud uus näitus on suurepärane võimalus tutvuda Eesti kultuuri rikkaliku ajalooga. Külalisi ootab põnev visuaalne ekskursioon tähtsate sündmuste, isikute ja teoste maailma, mis on kujundanud meie riigi kunsti- ja muusikaelu. Näitus annab võimaluse avastada unustatud aardeid ning tähistada muuseumi olulist rolli meie kultuuripärandi säilitajana. Kutsume kõiki külastama seda ainulaadset näitust ning avastama enda jaoks uusi kultuurilisi varasid, mis aitavad meil paremini mõista Eesti kunsti ja muusika rikkalikku ajalugu.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus