Ameerika Ühendriigid on astunud resoluutseid samme iPhone’i tootja konkurentsivastaste tegevuste tõkestamiseks. USA valitsus on esitanud kaebuse kohtusse, süüdistades ettevõtet konkurentsi kahjustamises. See vaidlus on tõsiselt mõjutanud majandust, pannes kaalule suure mahuga investeeringud ja võimalikud trahvid. See on tekitanud pingeid kahe riigi vahel ning tõsiselt raputanud tehnoloogiasektori usaldusväärsust. Eesti, olles osa globaalsest majandusest, jälgib seda olukorda tähelepanelikult ja võib see mõjutada ka siinseid ettevõtteid ja tarbijaid.
USA süüdistab tehnoloogiaettevõtet Apple monopolivastase seaduse rikkumises, mis pärssivat vaba turgu ning võimaldab ettevõttel hindu kõrgel hoida.
Apple’i aktsia langes pärast USA justiitsministeeriumi tehtud avaldust enam kui neli protsenti.
Ühendriikide justiitsministeeriumi väitel takistab ettevõte tarbijate valikuvabadust ning pärsib teadlikult konkurentsi, tehes näiteks iPhone´i kasutajatele keeruliseks teiste tootjate nutikellade ja sülearvutite ühildamise.
New Jersey föderaalkohtusse esitatud hagis on kirjas, et tehnoloogiaettevõte on rikkunud monopolivastast seadust, muutes konkurentide jaoks iPhone’iga integreerimise keeruliseks, mis omakorda võimaldab tehnoloogiafirmal hindu kõrgel hoida.
Justiitsminister Merrick Garland sõnas pressikonverentsil, et tehnoloogifirma kontrollib enam kui 65 protsenti USA nutitelefonide turust ning on ohuks turuvabadusele.
“Apple on säilitanud oma võimu mitte oma paremuse, vaid oma ebaseadusliku väljatõrjuva käitumise tõttu. Monopolid nagu Apple ohustavad vaba ja õiglast turgu, millel meie majandus aga põhineb,” sõnas Garland.
Tehnoloogiaettevõtte andis teada, et kavatseb ennast jõuliselt kaitsta. Kirjalikus avalduses seisab, et Apple näeb igapäevaselt vaeva, et kaitsta tarbijale privaatsust ja pakkuda neile head kasutajakogemust.
Avalduses seisab veel, et kohtuasi ohustab firma identiteeti ja põhimõtteid, mis Apple´i tooteid tihedas konkurentsis teistest eristavad.
The Wall Street Journal kirjutas, et kohtuasi võib võtta aastaid, kuid vaatamata lõpptulemusele kahjustab see Apple´i äritegevust.
Kokkuvõttes võib öelda, et USA otsus kaevata iPhone’i tootja konkurentsi kahjustamise eest kohtusse on oluline samm õiglase ja ausa konkurentsi tagamiseks turul. See juhtum näitab, et suured tehnoloogia ettevõtted ei tohi kuritarvitada oma turupositsiooni ega takistada teiste ettevõtete arengut. Eesti majandussektor peaks hoolikalt jälgima selle juhtumi arengut ja võtma sellest õppust, et vältida sarnaseid konkurentsi moonutamise juhtumeid ka kohalikul tasandil. Õiglase konkurentsi tagamine on oluline nii ettevõtete kui ka tarbijate jaoks.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus