Venemaa tühistas viimasel hetkel kosmoselaeva stardi ISS-i juurde | Välismaa

2317863h1dcet24

Venemaa otsus tühistada viimasel hetkel kosmoselaeva start ISS-i juurde on šokeeriv ning tekitab palju küsimusi. See otsus mõjutab oluliselt rahvusvahelist koostööd kosmosevaldkonnas ning seab kahtluse alla Venemaa enda usaldusväärsuse partnerina. Ajal, mil kosmosetehnoloogia areneb kiiresti ja kosmosemissioonid on üha olulisemad, on sellised ootamatud tagasilöögid murettekitavad. Venemaa samm näitab, kui õrn ja keeruline võib olla kosmoseuurimise maailm ning kuidas poliitilised otsused võivad mõjutada suuri teaduslikke projekte.

Vene kosmoselaeva Sojuz MS-25 start Rahvusvahelise Kosmosejaama (ISS) juurde jäeti neljapäeval viimasel hetkel ära, selgus otseülekandest.

“Tähelepanu stardikompleks. Toimus stardi automaatne katkestus,” ütles lennujuht mõni sekund enne ettenähtud stardihetke. 

Sojuz MS-25 pidi neljapäeval Kasahstani Bajkongõri kosmodroomilt ilmaruumi viima Vene ja Valgevene kosmonaudi ja USA astronaudi.

NASA ülekandes anti teada, et kavandatud start katkestati 20 sekundit enne õhkutõusu. Selle põhjus pole seni teada. 

“Meeskond Sojuz MS-25 pardal on väljaspool ohtu. Nüüd alustatakse tööd meeskonna väljatoomiseks kosmoselaevast ja tagasitoimetamiseks hotelli Kosmonaut,” ütles NASA kommentaator.

Missiooniga pidi kosmosesse lendama ka esimene Valgevene kosmonaut, 33-aastane Marina Vassilevskaja.

Kosmos on USA-Venemaa suhete pea täieliku katkemise taustal üks viimaseid koostöövaldkondi.

Venemaa on teatanud, et kavatseb ISS-ist loobuda ja ehitada oma kosmosejaama.

Kuigi Venemaa otsus tühistada kosmoselaeva stardimine ISS-i juurde viimasel hetkel võib tekitada pettumust nii rahvusvahelises kosmoseühenduses kui ka Eestis, on oluline jätkata koostööd ja dialoogi. Kosmoseuuringud ja -missioonid pakuvad olulisi teaduslikke teadmisi ning koostöö erinevate riikide vahel on hädavajalik nende edukaks toimumiseks. Loodame, et tulevikus suudetakse leida lahendusi, mis tagavad sujuva ja usaldusväärse kosmosemissioonide elluviimise koostöös erinevate riikide vahel.

Loe rohkem:  USA kongress kiitis heaks ajutise rahastamise seaduse | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga