Eestis on õpetajad olnud pikaajaliselt alatasustatud ning lubatud palgatõusu ootavad nad juba pikka aega. Siiski ei tea omavalitsused endiselt, millal see lubatud raha lõpuks nendeni jõuab. Õpetajate palk on oluline teema, mis mõjutab otseselt hariduse kvaliteeti ja tulevikku. Kuid kuni lubadused jäävad täitmata, seisavad õpetajad ja omavalitsused ees raske dilemmaga – kuidas tagada õpetajatele väärikas tasu nende olulise töö eest.
Eesti Linnade ja Valdade Liit on üle kuu aja oodanud haridus- ja teadusministeeriumilt vastust, millal jõuab omavalitsusteni õpetaja töötasu alammäära tõusuks kavandatud raha. Ministeeriumi sõnul on omavalitustele raha eraldamiseks vajalik riigieelarve seaduse muutmine, mis on ka riigikogus menetluses.
Omavalitsusliit saatis ministeeriumile üldhariduskooli õpetaja töötasu alammäära teemalise pöördumise 5. veebruaril 2024. Ministeerium pöördumisele vastanud ei ole.
“Nõutuks teeb olukord, kus meedia vahendusel kuuleme ministeeriumi poolt lauseid selle kohta, kui oluline on koostöö omavalitsustega, ent kui linnad-vallad ise riigi poole pöörduvad, ei saa me vastuseid oma küsimustele,” ütles Eesti Linnade ja Valdade Liidu asedirektor Jan Trei.
Omavalitsused ootavad, et õpetajate palgatõusuks kavandatud raha makstaks välja viivitusteta.
“Omavalitsuste ootus on, et õpetajate palgalisa makstaks välja viivituseta. Õpetajate palgatõusu lubas riik ning riik peab oma lubadused täitma. Varsti on terendamas juba aprillikuu ja õpetajatel on ootus saada palgatõusu nagu seda lubatud on,” sõnas Trei.
Seadusest tulenevalt on haridus- ja teadusministeeriumil kohustus vastata kirjadele vähemalt 30 päeva jooksul.
Haridus- ja teadusministeeriumi esindaja sõnul saavad õpetajad lubatud palga.
“Valitsus on kokku leppinud, et õpetajate töötasu alammääraks sel aastal on 1820 eurot ning kõik õpetajad ka selle palga kindlasti saavad,” ütles haridusministeeriumi kommunikatsioonijuht Mari Annus.
“Valitsus on riigikogule riigieelarve muudatused üle andnud. Omavalitustele täiendava raha eraldamiseks on vajalik aga riigieelarve seaduse muutmine, mis on hetkel riigikogu menetluses ning loodetavasti menetleb riigikogu muudatused võimalikult kiirelt,” sõnas Annus.
Annus lisas, et Eesti Linnade ja Valdade Liidu kirjale on ministeeriumist vastus lähiajal välja minemas.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et omavalitsused Eestis seisavad endiselt silmitsi ebakindlusega seoses õpetajate palgatõusuks lubatud raha saamisega. Kuna täpset ajakava ei ole selge, kuidas ja millal raha eraldatakse, tekitab see õpetajate seas muret ja ebakindlust. See olukord võib mõjutada õpetajate motivatsiooni ning põhjustada probleeme haridussüsteemis. On oluline, et valitsus ja omavalitsused leiaksid kiire lahenduse, et tagada õpetajatele väärikas töötasu ja parandada hariduskvaliteeti Eestis.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus