Setomaal peavad abielunaised paabapraasnikut | Elu

2308365hce3bt24

Tere tulemast Setomaale, kus abielunaised kannavad uhkusega paabapraasnikut oma peas. See iidne traditsioon on osa Seto kultuurist ja sümboliseerib naise abielust ning pühendumisest. Setomaa on koht, kus traditsioonid ja kultuur püsivad elavatena ning kus igaüks saab tutvuda unikaalse ajaloo ja kommetega. Astu sisse Setomaa maagilisse maailma ning avasta selle põnevad saladused!

Neljapäeval peetakse Setomaal paabapraasnikut ehk abielunaiste rõõmupidu. Vanavalgi Kohvitarõ perenaine Inara Luigas rääkis “Terevisioonis”, et kui ennevanasti oli see püha ainult abielunaistele, siis nüüd võivad peole ka mehed tulla. Luigase sõnul peavad mehed aga arvestama, et kuna naised on sel päeval väga kuraasikad, võivad nad meestega igasugu komejanti teha.

“Paabapraasnik on püha, väga vana Setomaa komme, naiste rõõmupidu, mida peetakse maaselitsa nädala neljapäeval,” ütles Vanavalgi Kohvitarõ perenaine Inara Luigas. “Setomaal käib praegu maaselitsa nädal ja neljapäeval tulevad kõik ümbruskonna abielunaised kohvitarre kokku ja teevad igasuguseid koerustükke. Sööme, joome, mängime, jagame medaleid. Pühapäeval maaselits aga lõpeb ja algab suur paast, mis kestab seitse nädalat. Paastu ajal me pidusid ei pea, elame tagasihoidlikult.”

Ennevanasti oli paabapraasnik selline pidu, kuhu mehi ja lapsi kaasa ei võetud. Kui mõni mees siiski naistele tee peale ette jäi, küsiti mehe käest valget viina või raha. “Mitte sellepärast, et naistel vähe raha oleks olnud, vaid see oli selline komme,” muheles Luigas.

“Elu on nüüd niivõrd palju muutunud, et kui mõni mees tahaks ka peole tulla, siis pole sellest probleemi, naised panevad meestele rätikud pähe ja seelikud selga, et mehed saaksid nendega koos laulda ja tantsu vihtuda. Aga mehed peavad arvestama sellega, et kuna naised on sel päeval väga kuraasi täis, siis võivad nad meestega igasuguseid tükke teha.”

Loe rohkem:  Urmas Dresen: iga vana laev räägib meile oma loo | Elu

2308365hce3bt24

Kokkuvõttes näitab see traditsiooniline komme Setomaal, kus abielunaised peavad paabapraasnikut, huvitavat kultuurilist eripära ja austust ajalooliste tavadega. See tava rõhutab naiste rolli peres ja kogukonnas ning võib olla oluline osa Seto kultuuri identiteedist. Kuigi sellised traditsioonid võivad tunduda võõrad teistele kultuuridele, on oluline mõista ja väärtustada erinevaid kombeid ning austada kõigi traditsioonide ja tavadega seotud väärtusi ja uskumusi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga