Ukraina olukord on viimastel aastatel olnud äärmiselt keeruline ja pingeline. Kuigi seal valitseb endiselt rahutus ja ebastabiilsus, ei tohi me kaotada lootust parema tuleviku suhtes. Rahvusvaheliste suhete eksperdid, poliitikud ja ajakirjanikud jagavad oma vaateid selle kohta, kuidas olukorda Ukrainas paremaks muuta. ISW raport “Olukord Ukrainas on raske, aga mitte lootusetu” annab ülevaate hetkeolukorrast ning pakub välja võimalikke lahendusi konflikti leevendamiseks ja rahu taastamiseks. Eesti inimestel on oluline mõista ja jälgida seda olukorda, et saaksime anda oma panuse rahumeelse lahenduse leidmiseks.
Olukord Ukrainas Venemaa täiemahulise sissetungi teisel aastapäeval on “raske, kuid see pole kaugeltki lootusetu”, tõdes mõttekoda Sõjauuringute Instituut (ISW) oma 24. veebruari aruandes.
“Vene väed on kogu sõjateatris initsiatiivi taastanud ning ründavad ja saavutavad edu,” märkis ISW. “Senine edu on siiski väga piiratud ja väga kulukas. Tõenäoliselt hukkus Avdijivka vallutamisel rohkem Vene sõdureid kui kogu Nõukogude-Afganistani sõjas,” lisas instituut.
ISW tõi esile ka Ukraina hiljutisi edusamme, eriti Venemaa luurelennukite A-50 allatulistamist ja rünnakuid Musta mere laevastiku vastu. Analüütikud märkisid, et kui Ukraina väed saavad sel aastal oma kasutusse lääne hävitajad F-16, siis see annab neile uue eelise.
ISW hinnangul ei ole praegusel hetkel Ukrainale suurimaks ohuks mitte Venemaa sõjaline üleolek, vaid USA abi viibimine. USA toetuse peatumine võis juba kaasa aidata Ukraina kaotustele lahinguväljal.
“Kui USA sellest abist lõplikult keeldub, võib olukord muutuda tõesti väga tõsiseks,” ütlesid analüütikud.
Ukraina alustas 24. veebruaril Venemaa täiemahulise sissetungi kolmandat aastat, seistes silmitsi laskemoona nappuse ja ebakindlusega seoses USA sõjalise abiga. Samas on Kiiev kinnitanud oma kindlameelsust jätkata võitlust Venemaa agressiooniga.
ISW analüütikud tõdesid, et Venemaa on viimasel ajal saavutanud edu, kuid seda ränga hinnaga.
Samas rõhutas ISW, et Venemaa ei ole võitmatu ja et on viga eeldada, nagu ei suudaks Ukraina võita. Vene sõjaväel on “palju puudusi” ja Ukraina väed on tõestanud oma võimet neid vigu ära kasutada, lisas instituut.
“Ukraina ei ole kaotanud ja Ukrainal pole põhjust kaotada,” teatas ISW oma hinnangus.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et olukord Ukrainas on küll keeruline ja väljakutseid täis, kuid see ei tähenda, et kogu lootus oleks kaotatud. Rahvusvaheline üldsus peab jätkuvalt toetama Ukrainat ning püüdlema rahumeelse lahenduse poole konfliktile. Oluline on ka mõista konflikti sügavamaid põhjuseid ja tagajärgi ning tegutseda sellele vastavalt. Eesti seisukoht on selge – me toetame Ukrainat ja püüame aidata leida lahendusi, mis tagaksid stabiilsuse ja rahu selles piirkonnas.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus