Tartus tuuakse publiku ette kümme dokumentaalfilmi Ukrainast | Film

2267478h8041t24

Tere tulemast Tartusse! Meil on suur rõõm kutsuda teid osa saama Ukraina dokumentaalfilmide näitamisest meie linna. See ainulaadne filmifestival toob publiku ette kümme haaravat lugu Ukraina elust ja ajaloost. Filmiõhtud pakuvad avastamisrõõmu neile, kes naudivad tõetruud filmmaterjali ja soovivad saada lähemalt tuttavaks naaberriigi kultuuriga. Tulge koguge uusi teadmisi ja elamusi ning avardage oma maailmavaadet koos meiega! Loodame teid peagi näha meie festivalil.

Eesti Rahva Muuseumis linastub 25.–27. veebruarini Tartu 2024 filmiprogramm “Ukraina. Läbimurdeaastad”, mille raames jõuab publiku ette kümme dokumentaalfilmi Ukraina vaprusest, vastuoludest ja vabadusihast.

Filmiprogrammi “Ukraina. Läbimurdeaastad” koostas dokumentalistikaekspert Filipp Kruusvall  koostöös Ukraina Instituudi ja filmitegijatega. “Minu eesmärgiks ei olnud koostada paraadportreed, vaid süüvida ausalt ja mitmekülgselt Ukraina lähiajalukku ning näidata selle murrangulisi sündmusi,” selgitas Kruusvall. Tema sõnul näeb Tartus peamiselt filme, mis pole Eestis varem linastunud.

Kruusvalli enda jaoks on kõige põnevamad avastused seotud Donbassi piirkonna ajalooga. “Kuigi Eesti uudistes räägitakse Ida-Ukraina tööstuspiirkonnast Donbassist väga tihti, on meie teadmised selle Ukraina osa kohta vähesed,” märkis ta.

Filmiprogrammi jõudnud “Euro Donbass” näitab, millist rolli mängisid piirkonna ülesehitamisel Belgia, Saksa, Prantsuse, Briti ja Ameerika töösturid ning asunikud ja mis on nende pärandist saanud. “Donbassi kakofoonia” keskendub aga nõukogude võimu loodud Donbasi müüdile, millel on oluline mõju tänastele sündmustele.

Linastuvad filmid pakuvad ka võrdlusjooni Ukraina ja Eesti vahel. Keele ja identiteedi teemat käsitleb film “Ööbikulaul”, Nõukogude võimu tekitatud ühiskondlikke haavade kestvat mõju uurivad “Ukraina. Tõukehetk”, “Kiievi toimikud” ja “Teie Vassõl”, film Ukraina poeedist Vassõl Stusist, kes suri 1985. aastal Nõukogude poliitvangilaagris, kus hoiti samal ajal vangistuses ka eestlasi Mart Niklust ja Enn Tartot.

Loe rohkem:  "Savvusanna sõsarad" pälvis Prantsusmaal rahvusvahelise dokfilmi Grand Prix | Film

Filmiprogrammi “Ukraina. Läbimurdeaastad” lõpetab muusika-, visuaalkunsti- ja luulefilm “Rozdilovi. Live”, mille üks peaosaline on Eestiski tuntud ukraina kirjanik ja kodanikuaktivist Serhi Žadan.

Linastustele järgnevad vestlused publikuga, millest võtavad osa filmitegijad, Eestis elavad ukrainlased ja teised vastava teema eksperdid. “Ukraina. Läbimurdeaastad” toimub ERM-i Jakob Hurda saalis.

Filmiprogrammi “Ukraina. Läbimurdeaastad” kava:

Pühapäev, 25.02

  • kell 12.00 Filmiprogrammi avamine ja “Ukraina. Tõukehetk” (2011)
  • 14.45 “Iseseisvuspäev” (2023)
  • 16.30 “Ööbikulaul” (2019)
  • 18.00 “Teie Vassõl” (2020)

Esmaspäev, 26.02

  • 16.00 “EuroDonbass” (2022)
  • 18.00 “Kiievi toimikud” (2023)
  • 20.00 “Donbassi kakofoonia” (2018)

Teisipäev, 27.02

  • 16.00 “Gongadze mõrv. 20 aastat tõe otsimist” (2020)
  • 18.00 “Oranž revolutsioon” (2007)
  • 20.30 “Rozdilovi. Live” (2019)

Kümne Ukraina dokumentaalfilmi kuvamine Tartus on oluline samm selle riigi kultuuri ja ajaloo tutvustamisel Eestis. Need filmid pakuvad publikule võimalust sügavamalt mõista Ukraina inimeste elu ja katsumusi ning avardavad meie maailmapilti. Lisaks sellele loob see sündmus võimaluse kultuuridevaheliseks suhtluseks ja mõistmiseks. Tartu elanikele pakub see ainulaadset võimalust avastada Ukraina kultuuri mitmekesisust ning võib avada uusi uksi tulevastele koostööprojektidele ja kultuurivahetusele. Loodame, et see sündmus toob kaasa rohkem teadlikkust ja huvi Ukraina kultuuri vastu Eestis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga