Joonas Veelmaa Eesti Laulu võiduloost: see on kõige visuaalsem laul | Muusika

1708266972 2261178hfc51t24

Tere tulemast kõigile muusikasõpradele! Täna räägime Eesti Laulu võiduloost, mille autor on andekas Joonas Veelmaa. Tema võidulugu on kõige visuaalsem, pakkudes kuulajatele mitmekülgset ja emotsionaalset elamust. Veelmaa looming on kirev ja kaasahaarav, pannes kuulajad unustama argipäeva mured ning sukelduma helide maailma. Tema muusika on õrn ja jõuline samal ajal, pakkudes midagi erilist igale muusikahuvilisele. Olge valmis avastama uusi helimaastikke ja tundma end inspireerituna!

Klassikaraadio saates “Helikaja” kiitsid muusika-ja kirjanduseksperdid Eesti Laulu võiduloo puhul nii muusikalist materjali kui ka teksti.

Muusikafilosoof ja -kriitik Aurora Ruus tõi välja, et kahe ansambli koostöös valminud loos kostub kõrvu väga harmooniline ja sümbiootiline sünergia. “Samal ajal on 5miinust ikkagi pigem kreenis Puuluubi poolt tulevate hoovuste poole: on eeslaulja, kelle taustaks kostuvad ostinaatsed hõiked,” kirjeldas Ruus. Helilooja ja muusikakriitik Gregor Kulla lisas, et tema jaoks on loos puudu harmooniline pingestatus. “Tonaalne muusika kindlasti võiks seda sisaldada, aga harmooniliselt jääb lugu ühte kohta,” rääkis Kulla.

Ruusi sõnul kompenseerib pretensioonitu harmoonia hästi läbikomponeeritud tervik. “Vormil tekib dramaturgiline areng, mingi narratiiv ja oluline on see, et selle loo puhul on sõnad ja viis justkui integraalses seoses: üks tingib teise ja neid ei saa lahutada,” selgitas Ruus. Faktuuri ja vormi rikastab tema sõnul ka see, et esitajatel on laulmiseks erinevad tehnikad ning väga erinevad tämbrid. “See on hea näide, et tegelikult tehniliselt ei pea lugu ise olema nii keeruline. Küsimus on selles, kuidas sa eksponeerid seda.” Gregor Kulla usub, et lavale toodud hiiu kandled toovad rahvusvahelisel lauluvõistlusel tähelepanu.

Luuletaja Joonas Veelmaa tõi välja, et 5miinuse ja Puuluubi laulutekst on erandlik juba seepoolest, et tegemist on ainsa looga, mis ei ole minapöördumine sinu poole, vaid hoopis keegi meie räägib laiema avalikkusega. “Lugu on pigem seletuskiri, manifest või intervjuu ajakirjanikule, millega püütakse ümber lükata mingisugune müüt. Esimene fraas viib meid juba sündmuste keskele: me pole narkomaanid. See tegelikult ju viitab, et süüdistus selles osas on juba kuskil kõlanud ja sinna sündmuste keskele me mõnes mõttes jäämegi, sest seda sama mõtet, et meie näol ei ole tegemist narkomaanidega, öeldakse väga mitmel viisil,” kirjeldas Veelmaa.

Loe rohkem:  Galerii: "Noorte stuudio" avas Viimsi Muusikakooli keelpilliorkester Vivaldi ja Coldplay'ga | Muusika

Kirjanduskriitik Saara Liis Jõerand ütles kokkuvõtteks, et tegemist on endale augu kaevamise looga. “Juba ainuüksi see, kui alguses midagi eitusega öeldakse, paneb natuke kahtlema. Kui ma näiteks ütleksin, et ma ei ela Pärnus, siis te natuke hakkaksite kahtlema, et äkki ma ikkagi elan. Ja kui ma ütlen uuesti, et ma ei ela seal Pärnus, kus on meri, see läheb järjest hullemaks,” tõi Jõerand näite.

Veelmaa sõnul on 5miinuse ja Puuluubi “(nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi” tekst kõige lõbusam ja põnevam. “Mis on ka loogiline, sest tegemist on räpilauluga ja räpis on sõnade osakaal väga oluline,” ütles ta. Lisaks on tema sõnul tegemist kõige visuaalsema lauluga. “Väga paljud fraasid tekitavad kujutluspilte: kurva näoga plikad, vormis mehed, tarekese tagatuba, roheline Lays. Kogu aeg pildid jooksevad ees,” rääkis Veelmaa.

Joonas Veelmaa võidukas lugu “Kõhedus” tõi Eesti Laulu võidu koju. Tema sõnul on see kõige visuaalsem laul, mida ta on kunagi teinud ning ta väljendas loo lavastamisel oma isiklikke hirme ja muresid. Loo sügavam tähendus ja tugev lavashow võitsid žürii ning rahva südamed. Veelmaa looming näitab, et visuaalne väljendus on muusika oluline osa ning ta suudab luua sügavaid emotsioone läbi oma loomingulise töö. Järgmisele tasemele astumine on kindlasti võimalik ja meil on hea meel näha, kuhu see andekas muusik viib Eesti muusikamaastikul.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga