Tere tulemast! Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Ukraina president Volodymyr Zelenski on allkirjastanud olulise julgeolekuleppe, mis tugevdab nende riikide vahelisi suhteid ja kinnitab vastastikust pühendumust rahu ja stabiilsuse tagamisele Euroopa mandril. See samm on märkimisväärne mitte ainult nende kahe riigi jaoks, vaid ka kogu rahvusvahelisele kogukonnale, näidates tugevat solidaarsust ja koostööd. See leping annab lootust paremale tulevikule ja julgustab teisi riike järgima nende eeskuju. Oleme tunnistajateks ajaloolisele hetkele Euroopa poliitikas ja julgeolekus.
Prantsuse president Emmanuel Macron ja Ukraina riigipea Volodõmõr Zelenski allkirjastavad reedel Pariisis kahepoolse julgeolekuleppe, teatas Élysée palee neljapäeval.
“See kokkulepe järgneb kohustustele, mis võeti 2023. aasta juulis NATO Vilniuse tippkohtumisel G7 formaadis,” teatas Macroni kantselei.
Vilniuses ei määranud NATO liidrid kindlaks Ukraina alliansiga liitumise ajakava, kuid G7 riigid lubasid Ukrainale pikaajalist julgeolekutoetust.
Suurbritannia ja Ukraina allkirjastasid jaanuaris kahepoolse julgeolekuleppe ning Kiiev peab sel teemal kõnelusi veel mitme riigiga.
Julgeolekulepped võivad sisaldada Ukraina varustamist moodsa sõjatehnikaga ja väljaõpet sõjaväelastele.
Prantsusmaa on olnud kahe aasta eest alanud sõja jooksul üks suurematest Kiievi toetajatest võitluses Venemaaga.
Macron teatas jaanuaris kavatsusest veebruaris Ukrainat külastades, kuid üksikasju ei ole praeguseks avaldatud.
Macron on ärgitanud Prantsuse kaitsetööstust minema üle “sõjamajandusele” ja suurendama tootmist.
Jaanuaris soovitas Prantsuse president Euroopa riikidel olla valmis toetama Ukrainat juhul, kui Washington alt ära hüppab.
Kokkuvõttes on Macroni ja Zelenski allkirjastatud julgeolekulepe oluline samm kahe riigi vaheliste suhete tugevdamisel ning Euroopa Liidu ja Ukraina vahelise koostöö parandamisel. See lepe kinnitab mõlema riigi pühendumust rahule ja julgeolekule ning võitlusele demokraatia ja inimõiguste eest. See on oluline meeldetuletus sellest, kui olulised on diplomaatia ja koostöö rahvusvaheliste suhete arendamisel ning kriiside lahendamisel. Loodame, et see lepe toob kaasa stabiilsema ja turvalisema tuleviku mitte ainult Prantsusmaale ja Ukrainale, vaid kogu Euroopale.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus