Eestis oli jaanuaris hinnatõus Lätist ja Leedust kiirem | Välismaa

2189182h590at24

Tere tulemast Eestisse! Jaanuaris kogesime hinnatõusu, mis oli kiirem kui meie naabritel Lätis ja Leedus. See tähendab, et meid ootavad ees muutused majanduses ja tarbimisharjumustes. Kas see on mure või võimalus? Kuidas see mõjutab meie igapäevast elu ja eelarvet? Kuidas saame sellest olukorrast parimal viisil kasu lõigata? Need on küsimused, mis küsivad vastust ning meil on vaja mõista, kuidas see hinnatõus meie riiki ja kogukonda mõjutab. On aeg olla teadlik ja valmistuda muutusteks, mis meid ees ootavad.

Eesti tarbijahinnaindeks tõusis jaanuaris aastases võrdluses märksa kiiremini kui Lätis ja Leedus.

Võrreldes 2023. aasta jaanuariga olid tarbijahinnad alanud aasta jaanuaris Eestis 4,7 protsendi võrra kõrgemad, teatas eelmisel nädalal statistikaamet.

Samal perioodil kasvasid tarbijahinnad Lätis 0,9 protsenti ja Leedus ainult 0,7 protsenti.

Ka võrreldes 2023. aasta detsembriga tõusid hinnad jaanuaris enim just Eestis. Kui Leedus tõusid hinnad jaanuaris võrreldes detsembriga 0,3 protsenti ja Lätis 0,8 protsenti, siis Eestis oli kuuinflatsioon lausa 1,4 protsenti.

Eestis tõusis käibemaksumäär jaanuaris kahe protsendipunkti võrra 20-lt protsendilt 22 protsendile. Lätis kasvas Lätile omaste puuviljade ja marjade käibemaksumäära soodusmäär viielt protsendilt 12 protsendini. Leedus käibemaksu-alaseid muutusi jaanuaris ei toimunud.

Leedus on täheldatud jaanuaris aastases võrdluses mõnede kaubagruppide hinnalangust ehk deflatsiooni. Aastaga langesid tarbekaupade hinnad 1,5 protsenti ja teenuste hinnad 6,4 protsenti, kuuga tõusid hinnad vastavalt 0,2 protsenti ja 0,4 protsenti. Enne seda registreeriti Leedus kaks kuud järjest deflatsiooni.

Kokkuvõttes on Eestis jaanuaris toimunud hinnatõus kiirem kui naaberriikides Lätis ja Leedus. See võib mõjutada tarbimist ja majandust tervikuna, kuna kõrgemad hinnad võivad vähendada tarbimist ja mõjutada inimeste rahakotti. Samuti võib see suurendada kaubanduspiiriülest jaekaubandust, kuna inimesed võivad hakata otsima odavamaid hindu naaberriikidest. Seega on oluline jälgida hinnatrendi ja võtta vajalikke meetmeid, et tagada majanduse stabiilsus ja tarbijate heaolu.

Loe rohkem:  Sõja 689. päev: ISW hinnangul on Vene väed teinud Ukrainas väikseid edusamme | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga