Tere tulemast Eestisse! Olümpiamängud on alati inspireerinud ja liigutanud inimesi üle kogu maailma ning just nüüd on Eesti ise osa sellest spordiajaloost. Olümpiavõitja Eva-Lotta Kiibus on võtnud enda südameasjaks puhta spordi eest seismise ning tervitas rõõmuga Venemaa iluuisutaja Kamila Valijeva keeldu osaleda Pekingi olümpiamängudel. See tõestab, et ausus ja eetika on olulisemad kui võit igal spordivõistlusel. Tuleviku jaoks on see suur samm õiges suunas ning see on põhjus, miks me kõik peaksime sellest inspireeruma.
Pekingi olümpiamängudel meesüksiksõidus võidutsenud USA iluuisutaja Nathan Chen tervitas rahvusvahelise spordiarbitraaži (CAS) otsust määrata dopinguskandaali keskmes olnud venelannale Kamila Valijevale pikk võistluskeeld.
Esmaspäeval teatas CAS, et määras Pekingi olümpia eel positiivse dopinguproovi andnud Valijevale nelja aasta pikkuse võistluskeelu. Sellest tulenevalt määrati olümpiamängude võistkonnavõistluse võitjaks USA, mis tähendas, et ameeriklaste koosseisu kuulunud Chenist sai üleöö kahekordne olümpiavõitja.
“See otsus on kindlasti triumf puhtale spordile. Kuid see, et selline skandaal üldse puhkes, ei ole kellegi jaoks võit,” möönas Chen. “Meie kõik [USA koondislased] oleme alati puhtalt võistelnud. Kõiksugused ained, mida tarvitame, peavad kindlasti olema eelnevalt kontrollitud. Ilma puhta spordita väheneb spordi ausus,” lisas ta.
USA järel kerkis hõbemedalile Jaapan. Valijeva tõttu 20 punkti kaotanud Venemaa jäi siiski medalikohale, teenides pronksi Kanada ees. Selline lahendus mõistagi ärritas Kanada uisuliitu. “Kanada uisuliit on äärmiselt pettunud rahvusvahelise uisuliidu (ISU) seisukohas 2022. aasta Pekingi taliolümpiamängude medalite ümberjagamise osas,” teatas Kanada uisuliit, lisades, et kaalub kõiki edasikaebamise võimalusi.
24-aastane Chen pole pärast Pekingi olümpiamänge kordagi võistelnud. Ta ei välistanud, et võib ühel hetkel võistlustulle naasta. “Ma käin pidevalt jääl, sest mul on seal alati mõnus olla. Eks näis, mida tulevik toob. Praegu olen väga põnevil selle üle, kuidas meie spordiala on viimaste aastate jooksul arenenud.”
Chen oli Pekingi olümpiamängudel meeste üksiksõidus parim nii lühi- kui vabakavas ja võitis kuldmedali maailmarekordi lähedase tulemusega 332,60 punkti.
Kokkuvõtteks võib öelda, et olümpiavõitja reaktsioon Valijevale määratud keeldule on suureks toetuseks puhtale spordile. Tänu sellistele avalikele seisukohtadele saab spordimaailm järjest enam teadlikuks ausa mängu tähtsusest ning võitleb dopinguvastaselt. Olümpiavõitja sõnad on innustavad ja annavad lootust, et spordimaailm suudab edasi liikuda eetilisel ja õiglasel viisil. Sellised positiivsed reaktsioonid aitavad kaasa spordi maine tõstmisele ning annavad eeskuju noortele sportlastele, et edukas karjäär on võimalik ilma keelatud ainete kasutamiseta.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus