Venemaa olümpiakomitee: meile on sõda kuulutatud | Iluuisutamine

2235039hbde4t24

Tere tulemast Eestisse! Venemaa olümpiakomitee on teatanud, et neile on kuulutatud sõda – aga mitte relvastatud võitluse, vaid olümpiailuuisutamise alal. See uudis on äärmiselt põnev ja tekitab suurt elevust nii spordifännide kui ka poliitikute seas üle maailma. Iluuisutamine on alati olnud üks olulisemaid ja populaarsemaid olümpiamänge ning sellest tulenev võistlus on alati pakkunud palju emotsioone ning olnud kaasakiskuv. Jääme huviga jälgima, kuidas see olukord edasi areneb ja milliseid mõjusid see võib olümpiamaailmale omada.

Esmaspäeval määras rahvusvaheline spordiarbitraaž (CAS) Venemaa iluuisutähele Kamila Valijevale dopingu kasutamise eest nelja-aastase võistluskeelu. Venemaa olümpiakomitee mõistis otsuse hukka ning väitis, et Venemaa spordi vastu on algatatud sõda.

Muuseas 2022. aastal Tallinnas toimunud EM-il üksiksõidus ning Pekingi taliolümpiamängudel võistkonnavõistluses võidutsenud 17-aastane Valijeva andis enne OM-i positiivse dopinguproovi, kust leiti keelatud südameravimi trimetatsidiini jälgi.

Positiivse proovi avalikustamisele järgnes pikk otsustusprotsess karistuse osas, kuid esmaspäeval määrati 17-aastasele Valijevale nelja-aastane võistluskeeld, mis hakkas kehtima tagasiulatavalt 2021. aasta detsembrist. See tähendab, et venelanna saab hetkeseisuga jääle naasta 2025. aasta lõpus.

Valijeva dopingujuhtumit on arutatud ning vaagitud alates 2022. aasta veebruarist, mil tema positiivse dopinguproovi tulemused avaldati. Venemaa olümpiakomitee teatas esmaspäeva õhtul, et mõistab CAS-i otsuse hukka.

“Kaks aastat ei ole tulnud ühtki tähenduslikku vastust, mis toetub faktidele ja mitte naeruväärsetele päringutele, küsimusele, miks Valijeva 2021. aasta detsembris antud dopinguproov poolteist kuud Rootsi laboratooriumis kinni oli,” jätkas Venemaa olümpiakomitee.

“Selle rahvusvahelise struktuuri objektiivsuse ja neutraalsuse peale ei ole juba pikalt kindel olla saanud. Teame seda kogemusest, kui Venemaa olümpiakomitee on ise protsessidesse kaasatud olnud. Näiteks meie [Rahvusvahelisest Uisuliidust] väljaheitmine ROK-i juhtkonna soovitusel,” kirjutas olümpiakomitee.

Loe rohkem:  Levandi kaebus lõpetas kunagise NSVL-i edutreeneri karjääri | Iluuisutamine

Proovi tulemused avaldati päev pärast seda kui Valijeva aitas Venemaa olümpiakomitee koondise Pekingi olümpial võistkonnavõistlusel esikohale. “Loomulikult võib uskuda kokkusattumust, kui tulemused koheselt Venemaa võiduka võistkonnaturniiri järel avaldati. Samamoodi on kokkusattumus see, et Rahvusvaheline Uisuliit (ISU) teeb olümpiamedaleid puudutava otsuse 7. veebruaril – Sotši olümpiamängude kümnendal aastapäeval,” kirjutas olümpiakomitee.

“Tegelikult kuulutati Venemaa spordile sõda ja nagu me näeme, on kõik meetodid sobivad,” seisis Venemaa olümpiakomitee teates.

USA iluuisutamise liit teatas teisipäeva varahommikul, et on saanud kinnituse, et nende koondis on 2022. aasta taliolümpiamängude tegelik võitja. Kui eemaldada Valijeva tulemused naiste üksiksõidus, lõpetas Eva-Lotta Kiibus olümpiamängud 20. kohaga. Tallinnas toimunud EM-il lõpetaksid nii Niina Petrõkina kui Kiibus esikümnes – Petrõkina tõuseks seitsmendaks, Kiibus kümnendaks.

Veel ei ole välja kuulutatud, mida Valijeva võitudega tehakse. “Venemaa olümpiakomitee on korduvalt rõhutanud, et võistkonnavõistluste tulemused 2022. aasta taliolümpiamängudel ei sõltu Kamila Valijeva individuaalse juhtumi tulemusest. Meie võistkonna auhindu Pekingis ei saa seaduslikult tagasi võtta. Venemaa olümpiakomitee jälgib olukorda ja rahvusvaheliste spordiorganisatsioonide otsuseid ning võtab vajadusel kasutusele õiguslikud meetmed, et Venemaa huve kaitsta,” kirjutas olümpiakomitee.

The Estonian conclusion could be: “Venemaa Olümpiakomitee väide, et neile on sõda kuulutatud, on äärmiselt murettekitav ja kahetsusväärne. Spordi peaks olema rahumeelne ja ühendav jõud, mitte vastasseisude süvendaja. Eesti kui väikeriigi jaoks on oluline, et rahvusvahelised spordisündmused toimuksid rahumeelselt ja õiglaselt. Loodame, et Venemaa Olümpiakomitee suudab konflikte rahumeelselt lahendada ning tagada oma sportlaste osalemise olümpiamängudel ausalt ja vastavalt rahvusvahelistele reeglitele.”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga