Sakkov: Soome poliitikud mõistavad, et Ukraina tulevik mõjutab ka Soomet | Välismaa

780538h6387t24

Tere tulemast Eestisse! Täna räägime sellest, kuidas Soome poliitikud mõistavad, et Ukraina tulevik mõjutab ka nende riiki. Sakkov väidab, et Ukraina stabiilsus ja areng mõjutab otseselt Soome julgeolekut ning majandust. See teeb Ukraina olukorra oluliseks mitte ainult Ukrainale endale, vaid ka selle naaberriikidele, sealhulgas Soomele. Seega on väga oluline jälgida ja mõista, kuidas Ukraina areneb ja millised mõjud võivad sellel olla Soomele.

Soome poliitikas on ühine arusaamine, et Ukraina julgeolek mõjutab ka Soome julgeolekut, ütles Eesti suursaadik Helsingis Sven Sakkov.

Soomes olnud presidendivalimiste esimesest voorust said teise vooru edasi Alexander Stubb ja Pekka Haavisto. Sakkovi hinnangul suudavad mõlemad presidendiks saades rahvast ühendada.

“Soome presidendi ametisse on sisse kirjutatud väga tugev rahva mandaat. Aga ka, erinevalt Eestist, on Soomes presidendiametiga seotud väga selgelt juhtroll välispoliitika kujundamises, juhtroll riigikaitse juhtimises,” selgitas Sakkov “Välisilmas”.

Sakkovi sõnul võtavad soomlased oma riigi kaitset ja julgeolekut väga tõsiselt.

“Riigikaitse on Soomes tugev, nad tunnevad ennast selles enesekindlalt ning nüüd Soome enda riigikaitsele lisandub veel NATO-liikmesus. Ja nad ise rõhutavad veel, et neil on eraldi sõjaline koostööleping USA-ga ja koostöö USA-ga on lisakindlustus sellele. Küsimus pole kartuses, vaid valmistumises ja nagu ikka, mida paremini sa oled valmistunud, seda väiksem on tõenäosus, et seda valmistumist on tegelikus elus vaja rakendada,” rääkis Sakkov.

Kui varem on Soome poliitikud arvanud, et Venemaaga saab dialoogi pidada ja rahumeelselt probleeme lahendada, siis nüüd on Sakkovi sõnul arvamus muutunud.

“Praegu ollakse Soome poliitikas üldiselt ja ma ei räägi ainult järele jäänud kahest presidendikandidaadist, vaid kõigist üheksast, kes olid esimeses voorus – neil oli kõigil ühene arusaamine selles, et Venemaaga praegu mingit dialoogi pidada võimalik pole. Kõik üheksa kandidaati olid ühel nõul selles, et Ukraina abistamist sõjalise toega, materjaliga on vaja jätkata isegi juhul, kui ülejäänud Euroopa Liidu liikmesriikide sõjaline toetus Ukrainale hakkab ära kukkuma. Ehk väga selgelt on aru saadud, et Ukraina tulevik, julgeolek mõjutab Soome julgeolekut ja tulevikku väga otsesel moel,” rääkis suursaadik.

Loe rohkem:  NATO eksjuht: Putini panustamine Trumpi toetusele on Kremli valearvestus | Välismaa

Kokkuvõtteks võib öelda, et Eesti ja Soome vahelised suhted Ukraina küsimuses on tihedamad kui kunagi varem. Sakkovi sõnul on Soome poliitikud mõistnud, et Ukraina tulevikul on oluline mõju ka nende riigile ning seetõttu on neil huvi ja kohustus sellele teemale pühenduda. Selgelt on näha, et Baltikumi ja Soome vahelised suhted on tugevamad kui kunagi varem ning koostöö Ukraina küsimuses on oluline samm edasi. See näitab, et regionaalne koostöö on oluline rahu ja stabiilsuse tagamisel ning annab lootust, et tulevikus on võimalik saavutada veelgi tihedam ja efektiivsem koostöö.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga