Apteegireformi järel suurenes veelgi hulgimüügi turu kontsentreerumine | Majandus

Tervise- ja majandusvaldkonnas toimuvate muutuste mõju Eesti apteegiturule on viimastel aastatel olnud märkimisväärne. Apteegireformi järel on hulgimüügituru kontsentreerumine veelgi suurenenud, luues olulise mõju ravimite hinnale ja kättesaadavusele. See on tekitanud palju kõneainet ja mõjutanud nii tarbijaid kui ka tervishoiuasutusi. Majanduse seisukohast on oluline mõista nende muutuste tagamaid ning nende mõju Eesti üldisele majanduskasvule ja tulevikule.

Apteegireformi järel on veelgi enam kontsentreerunud ravimite hulgimüügiturg ning nüüd on kahe suurima ettevõtte käes juba ligi 80 protsenti koguturust, kusjuures Magnumi Medical OÜ turuosa ületab kaugelt oluliselt turgu valitsevat seisundit märkiva 40 protsendi künnise, selgub konkurentsiameti koostatud apteegituru reformi tulemuste ülevaatest.

Ravimiameti andmetest ravimite hulgimüügi turujaotuse kohta selgus, et 2022. aastal oli humaanravimite turumahust 46,4 protsenti Magnum Medical OÜ käes ning 33,2 protsenti Tamro Eesti OÜ käes. Neile järgnesid Terviseamet 7,1, Baltfarma OÜ 5,6 ja Roche Eesti OÜ 4,6 protsendiga.

Seega on konkurentsiolukord hulgitasandil veelgi kontsentreerunud, nii et kahe suurima hulgimüüja turuosad kokku ületavad juba 80 protsenti, tõdes konkurentsiamet oma ülevaates. (tegelikult on kahe suurima turuosa kokku 79,6 protsenti – toim.)

Kolm aastat varem, 2019. aastal olid enim ravimeid müünud hulgimüüjad Tamro Eesti OÜ 29 protsendiga turu kogumahust, Magnum Medical OÜ 28,6 protsendi, Apteekide Koostöö Hulgimüük OÜ 21,6 protsendi ja Baltfarma OÜ 5,7 protsendiga.

Konkurentsiamet analüüsis, kas ja kuidas on 2020. aastal jõustunud apteegireform mõjutanud ravimimüügi turgu.  

ERR kirjutas juba jaanuari keskel, et konkurentsiameti analüüsi kohaselt ei ole kolme aasta tagune apteegireform turule konkurentsi juurde toonud. Konkurentsiameti peadirektor Evelin Pärn-Lee ütles usutluses ERR-ile, et kolme aasta tagune apteegireform turul muutusi toonud ei ole. Tema sõnul ei pääse uued hulgimüüjad ravimiturule ning apteegid on endiselt hulgimüüjatega tihedalt seotud, mistõttu puudub ravimiturul sisuliselt konkurents.

Loe rohkem:  Paldiski sadam loodab saada tuulegeneraatorite transpordikeskuseks | Majandus

Apteegireformi järel on hulgimüügi turg veelgi kontsentreerunud, mis võib omada olulisi majanduslikke tagajärgi. Suurema osa turust kontrollivad nüüd suured apteegiketid, mis võib kahjustada väiksemaid apteeke ja piirata tarbijate valikuvõimalusi. Samuti võib see kaasa tuua hindade kontrollimatu tõusu ja vähendada konkurentsi. Seetõttu on oluline jälgida hulgimüügi turu arengut ning kaaluda vajadust regulatsioonide ja seaduste muutmiseks, et tagada turu ausus ja jätkusuutlikkus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga