Tere tulemast Eestisse! Elisa-Johanna Liiva lugemispäevik on kaasahaarav ja sügavuti minev teos, mis avab armastuse mitmekülgsed ilmingud kirjanduses. See raamat kutsub lugejaid avastama armastuse erinevaid vorme ning süvenema tunnete sügavustesse läbi autori sõnade. Liiva elegantne ja kaasakiskuv stiil paneb lugeja kaasa elama nii armastuse õnne kui ka valu hetkedele. Kui otsid midagi liigutavat ja innustavat, siis Liiva lugemispäevik on kindlasti raamat, mida sa ei taha maha magada.
Seekordses lugemispäevikus võtab Elisa-Johanna Liiv ette kaks teost, mille ühisnimetajaks on armastus: Carolina Pihelgase lühiromaani “Lõikejoon” ja saksa kirjaniku Florian Illiesi raamatu “Armastus vihkamise aegu”.
Carolina Pihelgas “Lõikejoon”
Loomingu Raamatukogu 2024
Olin seni arvanud, et oskan vihata ainult iseennast. Nii uuringi veel mitu päeva seda vasttärganud tunnet. Hoian viha peos nagu linnupoega, tunnen, kuidas tema väike süda metsikult peksleb. Vahepeal hakkab ta rapsima, tiibadega saputama, kasvab minust suuremaks, nii et pean ta lahti laskma ja pea käte vahele peitma. Ma ei oska teda alati ohjata.
Carolina Pihelgase romaan jälgib noort naist Liinet, kes on otsustava sammuna jätnud maha kooselu, milles ta ennast enam ära ei tunne või õigupoolest oli see viis enda tundmist ka edasi lükata. Pihelgas loob lugejale läbi killukeste ühe suhte portree, kus võib näha, et koos oldud aastad veedeti ühe inimese taktikepi all. Ja see inimene ei olnud Liine. Peategelane põgeneb linnast maale, Nursipalu kanti, kus koos aina väljakannatamatumaks muutuva sõjamüraga asub oma elu kandvaid suhteliine analüüsima – olgu selleks siis hiljutine suhe või perekonnas valitsenud hierarhia, aga ka suhe iseendaga. Asukoht ise tingib ka mõtisklused oma juurte üle ning seoses polügooni laienemisega ka nendest füüsilisel kujul lahti laskmise.
Pihelgase romaani võiks kirjeldada kui luuletaja proosa – see tähendab, et lugu on edasi antud väheste, aga täpsete sõnadega. Lühike romaan pigistab täpselt õiget kohta hinges ja jääb sinna kauaks pidama.
Florian Illies “Armastus vihkamise aegu”
Tõlkinud Heli Mägar
Tänapäev 2023
Charlie Chaplin vastab küsimusele, kellele ta süda kuulub, 1932. aasta juulis üllatuslikult: Paulette Goddardile. Pärast mitut abielu, mitut last ja arvutuid armuafääre Hollywoodis ja mujal maailmas tutvub Chaplin ühe sõbra jahil 22-aastase näitlejannaga. Too naerab tema naljade üle, selles pole midagi uut. Aga Paulette tunneb huvi ka tema südame vastu, see on midagi uut.
Florian Illies on hakkama saanud vägiteoga – ta on aastatest 1929–1939 kokku pannud kronoloogilise teose, kus jälgib kümnete ja kümnete kultuuritegelaste elusid, keskendudes nende armusuhetele. See tähendab ka kõigele, mis neid saadavad – armumised, abielud, afäärid, pettumused, lootused, aga ka poliitilise maastiku muutumine ning emigreerumine, mis toob kaasa uued ringkonnad ning suhtepuntrad. Lugeja ees avaneb vabameelne Berliin 1920ndatel ja selle järkjärguline sulgumine ja muutumine 1930ndatel, kui võimule tuleb keegi Adolf Hitler, kellest esialgu suuremat ohtu ei osatud oodata, ent kes maailma käekäiku igaveseks musta pleki jätab.
Kuivõrd tegu on niivõrd rikkaliku portreega, on Illies teinud suurepärase valiku liigendada teksti lühikeste, poole lehe kuni kaheleheliste osade kaupa, kus parasjagu üks või teine tegelane figureerib. Nii võib ühes ja samas ajas aimu saada kuidas toimetavad Simone de Beauvoir ja Jean-Paul Sartre ning Fitzgeraldid, mida arvab ühest ajast Thomas Mann ja mida teeb samal ajal Marlene Dietrich. Tõsi, esialgu on kirevates ringkondades ja nimede virvarris üsna keeruline orienteeruda, aga paarikümne lehega võtab raamatu rütm lugeja üle ning teeb aeg-ajalt ka viiteid olnud sündmustele, et mälu värskendada.
Elisa-Johanna Liiva lugemispäevik “Armastus oma kõikvõimalikes ilmingutes” on sügav ja mõtlemapanev teos, mis avab lugejatele armastuse erinevaid tahke ja tähendusi. Autori kirg lugemise vastu ja tema võime kirjeldada erinevaid teoseid ja nende mõjusid on inspireeriv ning innustab üha uusi lugemiselamusi otsima. Raamat pakub rikkalikku arutelu armastusest kirjanduses, avades uusi perspektiive ja mõtteid teemal, mis on alati olnud üks olulisemaid inimkogemusi. Liiva lugemispäevik on kindlasti väärt lugemine neile, kes armastavad kirjandust ja soovivad avastada armastuse erinevaid ilminguid.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus