Kriitikast hoolimata läheb Fico edasi eriprokuratuuri sulgemisega | Välismaa

2230518h40aft24

Tere tulemast Eestisse! Täna räägime sündmustest, mis on viimasel ajal Eestis suurt tähelepanu pälvinud. Nimelt on skandaal, mis puudutab eriprokuratuuri sulgemist, tekitanud palju kriitikat ja vastukaja üle kogu riigi. Vaatamata sellele, et paljud on vastu sellisele otsusele, on Fico otsustanud minna edasi plaaniga sulgeda eriprokuratuur. See uudis on tekitanud palju poleemikat ja küsimusi ning on kindlasti väga oluline teema arutamiseks ja mõistmiseks. Ole valmis avastama lähemalt selle skandaali tagamaid ja selle mõju Eesti ühiskonnale.

Slovakkia peaminister Robert Fico tahab sulgeda korruptsiooniga tegeleva prokuratuuri ning lõplik hääletus eriprokuratuuri sulgemise osas peaks toimuma järgmisel nädalal. Kriitikute arvates soovib Fico päästa enda toetajaid uurimise alt ja Bratislavas toimusid suured meeleavaldused.

Slovakkia ja Euroopa Liidu (EL) suhted lähevad üha teravamaks. 2023. aasta oktoobri lõpus ametisse naasnud Fico teatas kohe, et tema valitsus lõpetab sõjalise abi Ukrainale. 

Nüüd muretseb Brüssel veel, et Slovakkia võib kalduda õigusriigi tavadest kõrvale. Juba detsembris kiitis Fico juhitud valitsus heaks karistusseadustiku muudatuse, millega suletakse korruptsiooniga tegelev eriprokuratuur. Seda sammu kritiseerisid nii Brüssel kui ka Slovakkia president Zuzana Čaputová. 

Fico väitis detsembris, et sulgeb prokuratuuri, kuna selle juht Daniel Lipšic ei võitle korruptsiooni vastu, vaid pigem levitab “kurjust”. 

Fico plaan vajab veel parlamendi heakskiitu, kolmeparteilisel võimuliidul on aga parlamendis enamus. Hääletus peaks toimuma järgmisel nädalal, vahendas Financial Times. 

Slovakkia liberaalne opositsioon süüdistab nüüd Ficot kohtusüsteemi õõnestamises. Euroopa Komisjon teatas, et on valmis alustama uurimist. Fico plaani vastu toimusid Slovakkias ka meeleavaldused, Bratislavas tuli neljapäeval tänavatele ligi 30 000 inimest. 

Fico põhjendab eriprokuratuuri laialiajamist sooviga kaitsta inimõigusi, kuid kriitikute arvates soovib ta päästa enda toetajaid uurimise alt. Caputova lubas varem vetostada Fico valitsuse kava lõpetada jaanuaris korruptsiooni eriprokuratuuri tegevus. Kuna parlamendil on õigus presidendi vetost lihthäälteenamusega üle sõita, siis jõuab vaidlus arvatavasti konstitutsioonikohtusse. 

Loe rohkem:  Zelenski: vajame välismaale lahkunuid tagasi | Välismaa

Fico on ka varem olnud Slovakkia peaminister, 2018. aastal pidi ta meeleavalduste tõttu tagasi astuma. Pärast ametist lahkumist jätkas Fico poliitilist tegevust. Ta juhtis ka koroonapiirangutest tingitud meeleavaldusi. 

Kriitikast hoolimata jätkab Eesti kohtusüsteem uurimist eriprokuratuuri sulgemise kohta. Fico eitab kõiki süüdistusi ja kavatseb oma õigusi kaitsta. Kuigi pole selge, milliseid tulemusi see uurimine toob, on oluline, et Eesti õigusriik toimiks ausalt ja läbipaistvalt. Kriitika ja avalikkuse tähelepanu panevad kohtusüsteemi surve alla, mis peaks tagama, et kõigil on võrdsed võimalused õiglase kohtupidamise saavutamiseks. Loodame, et see juhtum aitab tugevdada Eesti õigusriigi põhimõtteid ja lõpuks saavutatakse õiglane tulemus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga