Tere tulemast Eestisse! Hollandi ja Prantsuse eurosaadikud on välja astunud, et võidelda Euroopa liberaalide juhtimise eest. Nende ambitsioonikas eesmärk on tuua Euroopa Liidule uus suund ja kindlustada selle tulevik. Nende püüdlused mõjutavad otseselt ka meid siin Eestis ning on oluline olla kursis nende plaanidega. Sellest tulenevalt on oluline mõista nende visiooni ja kavatsusi ning jälgida nende tegevusi järgnevate kuude jooksul. Tutvustame teile täpsemalt nende kandidaatide tausta ja eesmärke ning analüüsime, kuidas nende juhtimine võib mõjutada Euroopa tulevikku.
Euroopa Parlamendi liberaalide fraktsioon Renew Europe valib oma järgmise juhi 25. jaanuari hommikul. Hetkel on teada kahest kandidaadist, kellest üks on praegune hollandlasest fraktsiooni asejuht ning teine on Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni soosik.
Renew Europe’i juhtkond otsustas kolmapäeva õhtul peetud kinnisel koosolekul korraldada mitme kandidaadiga juhivalimised pärija leidmiseks endisele fraktsiooni juhile Stephane Sejourne’ile, kes sai 11. jaanuaril Prantsuse välisministriks.
Kaheks kandidaadiks on Prantsuse eurosaadik Valérie Hayer ja fraktsiooni praegune asejuht hollandlane Malik Azmani, ütlesid Euractivile asjaga kursis olevad allikad.
Hayer on Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni soosik, kes soovib säilitada enda erakonna mõju liberaalide fraktsiooni üle.
Azmani esindab aga Euroopa liberaalide parteid ALDE, mille ajalugu ulatub 1976. aastasse ning mille paljude liikmete suhted Macroniga seotud saadikutega on jahedad. Hollandi eurosaadiku toetajate sõnul tagaks tema valimine stabiilsust, sest ta on juba kuulunud mitu aastat fraktsiooni juhtkonda.
Ka Hayeri toetajad väidavad, et just tema valimine on stabiilsuse säilitamise võti, sest ta esindab sama erakonda kui Sejourne.
Macroni erakond Renaissance võttis fraktsiooni juhtimise üle 2021. aastal, kui Rumeenia eurosaadik Dacian Ciolos lahkus fraktsiooni juhi ametist.
ALDE ja Macroni erakond on konkureerinud liberaalide juhtimise pärast alates 2019. aastast, kui toona La Republique en Marche nimetust kandnud Macroni erakond pääses esimest korda Euroopa Parlamenti ning tegi lõpu ALDE 15 aastat kestnud Euroopa liberaalide eestvedamisele. Just ALDE ja Macroni erakonna ühinemisel tekkis fraktsioon Renew Europe.
Macron seisab silmitsi terava konkurentsiga parempopulistliku poliitiku Marine Le Peni juhitud erakonna poolt, mistõttu sooviks ta säilitada kontrolli liberaalide fraktsiooni üle Euroopa Parlamendis, et paremini esindada Prantsuse huve Euroopa Liidus.
Uuel liberaalide juhil tuleb juhtida oma fraktsiooni ettevalmistust juuni alguses peetavateks Euroopa Parlamendi valimisteks.
Kokkuvõttes soovivad Hollandi ja Prantsuse eurosaadikud saada Euroopa liberaalide juhiks, et muuta ELi poliitilist suunda ja edendada liberaalseid väärtusi. Nende eesmärk on tugevdada Euroopa Liitu ja tagada selle jätkusuutlikkus ning mitmekesisus. Selle juhtimine nõuab tugevat juhtimist ja visiooni, et võidelda poliitilise populismi ja rahvusluse vastu ning edendada avatust ja tolerantsust. See võib olla oluline hetk Euroopa poliitikas, kui liberaalsed jõud saavad võimu ja suudavad kujundada tuleviku suunda.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus