Peeter Laurits: düstoopiad on meil juba üleliia, vaja on utoopiaid | Kunst

2212287h0268t24

Tere tulemast Eestisse! Siin riigis on kunst alati olnud oluline osa meie kultuurist ja identiteedist. Üks silmapaistvamaid kunstnikke, kelle looming kutsub kaasa mõtlema tuleviku üle, on Peeter Laurits. Tema tööd käsitlevad teemasid nagu düstoopia ja utoopia ning panevad meid mõtlema, millist tulevikku me soovime luua. Laurits usub, et meil on juba piisavalt düstoopiaid ja vajame rohkem utoopiaid. Tema kunst on haarav, mõtlemapanev ja pilk tulevikku. Kui otsite kunsti, mis paneb teid tõeliselt mõtlema, siis Peeter Laurits on kunstnik, keda peaksite kindlasti avastama.

Kultuurisaates “OP” oli sel neljapäeval külas kunstnik Peeter Laurits, kes rõhutas, et düstoopiatest rohkem vajavad inimesed hoopis utoopiaid.

Möödunud aasta lõpul sai Laurits Balti Assamblee kunstide kategoorias auhinna silmapaistva ja mitmekülgse projekti “Biotoopia” eest. “Biotoopia” toob kokku kunstnikke ja teadlasi eesmärgiga otsida uus lahendusi ja mustreid, et tagada toimiv tulevik. 

“Kui kokku saavad erinevate valdkondade inimesed, siis eks seal on selline väikene lootus, et tekib mingisugust uut teadmist, uut arusaamist, uut mõistmist. Eks me oleme selle jahil väljas ja üritame neid provotseerida,” rääkis Laurits. 

Inimkonna võimalikust hävingust rääkides leiab Laurits, et teda on alati huvitanud pigem algused kui lõpud.

“Selle olemasoleva süsteemi päästmisel ei ole küll mingisugust mõtet, sest see on hukatuslik, see on tupiktee. Aga selle sees on praegu sündimas hoopis uued meelelaadid, hoopis teistsugused maailmatunnetuse viisid. Ja mitte ainult mina, vaid suurem suurem osa kunstnikke ja kirjanikke ja teadlasi tegelevadki justnimelt sellega, et luua ja kujutleda neid järgmisi maailmu,” arutles kunstnik, kes leiab, et kujutlemisel on suur jõud. 

“Kujutlemine on hästi tähtis ja oluline, sest selleks, et miski saaks sündida, tekkida, peame seda kõigepealt kujutlema. Selles mõttes on tänapäeval eriti vaja justnimelt utoopiaid, sellepärast, et düstoopiaid ja kõikvõimalikke katastroofi stsenaariume on niikuinii nii palju, et ükski raamatukogu või Netflixi või muu varamu varsti enam ei mahuta neid ära,” lisas ta. Laurits leiab, et õnnetuste ettekujutamisest ei ole inimkonnal palju abi, seevastu positiivsete arengute ettekujutamine annab neile võimaluse realiseeruda.

Loe rohkem:  Kunstnik Kärt Hammer tikkimisest: peen käsitöö on minu jaoks rahustav meditatiivne tegevus | Kunst

Tartu 2024 kultuuripealinna alapealkirja “Ellujäämise kunstid” kommenteerides arvas Laurits, et tegemist on väärt sõnapaariga, mis on paraku luhtumisele määratud.

“Eks kõik see, mis sünnib, mis on elus, selle puhul on kindel, et ükskord see ka sureb. Aga senikaua, kuni see elusolemine kestab, senikaua tuleks seda teha minu meelest võimalikult hästi, võimalikult filigraanselt, võimalikult virtuoosselt. Nii et selles mõttes see on kena sõnapaar muidugi.”

Kunstnik Peeter Laurits rõhutab oma vaates, et ühiskonnas on liiga palju düstoopiaid ning meil on hädasti vaja utoopiaid. Tema looming kutsub inimesi üles nägema maailma positiivses valguses ning looma paremat tulevikku. Laurits usub, et kunstil on võime muuta maailma ja pakkuda uusi perspektiive. Tema sõnum ulatub kaugemale kunstimaailmast ja kõnetab kõiki, kes soovivad luua maailmas rohkem positiivsust ja lootust. Peeter Laurits on oluline eestkõneleja, kes innustab meid kõiki unistama suuremalt ja panustama maailma paremaks muutmisesse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga