Euroopa Komisjon soovib karmistada kasside ja koerte pidamise nõudeid | Eesti

1949051hcb7et24

Tere tulemast Eestisse! Euroopa Komisjon soovib karmistada kasside ja koerte pidamise nõudeid, et tagada nende heaolu ja turvalisus. See on oluline samm loomade õiguste kaitsmisel ning vastutustundliku lemmikloomapidamise edendamisel. Uued nõuded hõlmavad loomade hooldamise tingimusi, veterinaarset järelvalvet ja lemmikloomade registreerimist. See teema on oluline mitte ainult Euroopa Liidus, vaid ka kogu maailmas. Järgmise sammuna saame arutada, kuidas saame kõik kaasa aidata nende uute nõuete edukale rakendamisele Eestis. Räägime sellest lähemalt!

Euroopa Komisjon tegi ettepaneku kehtestada määrus, mis parandaks Euroopa Liidu koerte ja kasside heaolu. Näiteks peab loomapidamise ruumi pääsema loomulik päikesevalgus ja vanemat kui kuueaastast kassi tohib paaritada ainult loomaarsti loal.

Euroopa Komisjoni ettepanek on vastuseks 74 protsendile Euroopa Liidu elanikele, kelle hinnangul peab kasside ja koerte heaolu olema tänasest paremini kaitstud, kirjutatakse eelnõu seletuskirjas.

Lisaks võetakse arvesse teadlaste ja ühiskonna muutunud lähenemist loomade heaolule, näiteks kirjeldatakse, et “kannatus” ei ole ainult negatiivne tunne vaid ka positiivse tunde puudumine.

Komisjon kirjeldab murekohana tänast olukorda, et kuigi osa loomi aretatakse, peetakse ja loovutatakse vastutustundlike tunnustatud ettevõtete poolt, liigub suur osa kasse ja koeri Euroopa Liidu turul (saabudes siia ka kolmandatest riikidest) tunnustega halvast tervisest või häirunud heaolust.

Näiteks on murettekitav olukord varjupaikades, eriti neis, mis asuvad Lõuna- ja Ida-Euroopas, kus peetakse korraga liiga palju loomi. Lisaks kõigele eelnevale vajab kasside ja koerte illegaalne kaubandus Euroopa Komisjoni hinnangul liikmesriikide ülest lahendust. Seega tegi Euroopa Komisjon ettepaneku reguleerida ELi õigusruumis kasse ja koeri puudutavaid heaolunõudeid

Muuhulgas sisaldavad Euroopa Komisjoni kirjeldatud loomaheaolu- ja -tervise tagamise põhimõtted nõuded ruumidele, söötmisele, sotsialiseerimisele ja tervishoiule. Näiteks ei tohi aretus ei tohi viia edasi genotüüpe või fenotüüpe, mis halvendavad järglaste heaolu. Keelatud on suguluspaaritus vanemate ja järglaste, või vanavanemate ja järgmise põlvkonna järglaste vahel.

Loe rohkem:  Bussifirma kahtleb Tartu ja Riia vahelise rongiühenduse mõtekuses | Eesti

Eraldi on välja toodud, et lühininaliste tõugude aretus ei ole keelatud, kui aretusprogrammis vähendatakse deformeerunud hingamisteede negatiivset mõju tervisele. Koerte ja kasside pidamine konteinerites (Eesti mõistes väike puur, millega looma näiteks transporditakse või ajutiselt eraldatakse). Koerad peavad saama käia õues iga päev. Pidamisruumidesse peab pääsema loomulik päevavalgus.

Imetavat kassi ei tohi paaritada ega seemendada ja vanemat kui kaheksaaastast koera ja vanemat kui kuueaastast kassi tohib paaritada ainult loomaarsti loal.

Samuti pole lubatud mitte ükski kehamuutev operatsioon (va loomaarsti poolt tuvastatud vajadus) ja edaspidi peavad peavad kõik kasside ja koerte aretajad saama enne tegevusega alustamist PTA poolt tegutsemiseks heakskiidu.

Liikmesriigid hakkavad koguma ja edastama kasside ja koerte heaolu puudutavaid andmeid Euroopa komisjonile iga kolme aasta tagant, kuid rikkumiste karistused määrab iga liikmesriik ise. Igal liikmesriigil on võimalik kehtestada ka rangemad nõuded, kuid neist tuleb komisjoni teavitada.

Kokkuvõttes, Euroopa Komisjoni soov karmistada kasside ja koerte pidamise nõudeid on oluline samm loomade heaolu tagamiseks. Eesti peab järgima neid nõudeid ja tagama, et kõik koduloomad elaksid ohutus ja tervislikes tingimustes. Loomapidamise regulatsioonide range järgimine aitab vähendada loomade väärkohtlemist ja parandada nende elutingimusi. See on oluline samm selleks, et tagada loomade õiglane kohtlemine ja heaolu nii Eestis kui ka kogu Euroopa Liidus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga