Tere tulemast Eestisse! USA senaatorid on hetkel lähedal kokkuleppele lõunapiiri küsimuses ning see võib mõjutada mitte ainult Ameerika Ühendriikide sise- ja välispoliitikat, vaid ka maailma poliitilist maastikku tervikuna. See teema pakub suurt huvi mitte ainult USA elanikele, vaid ka kogu maailmale, sealhulgas ka Eestile ja teistele Euroopa riikidele. Olge kursis viimaste arengutega, sest see võib tulevikus mõjutada ka teie elu!
USA senatis piirijulgeoleku teemalisi kõnelusi eest vedanud kolm saadikut on kokkuleppele lähedal, kuid selle heakskiitmine esindajatekoja poolt on küsimärgi all.
“Kongress peab midagi vastu võtma ning pärast aastakümneid tegevusetust, me peame tegema midagi, et olukorda parandada,” ütles The Wall Street Journalile vabariiklasi kõnelustel esindanud Oklahoma senaator James Lankford.
Lisaks Lankfordile osalevad läbirääkimistel demokraatide esindajana Connecticuti senaator Chris Murphy ja sõltumatu senaator Arizonast Kyrsten Sinema.
USA president Joe Biden palus kongressil heaks kiita Ukraina, Iisraeli ja Taiwani aitamise ning USA laskemoona varude taastamise 110,5 miljardi dollarise paketi. Senati vabariiklased nõuavad eelnõu vastu võtmise eeltingimusena sisserändereeglite karmistamist ning USA lõunapiiri tugevdamist.
Olukord USA-Mehhiko piiril on muutumas aina keerulisemaks. Näiteks detsembris peeti piiril kinni 250 000 ebaseaduslikku sisserändajat, mis on viimaste aastate suurim piiriületuste arv.
Asjaga kursis olevate allikate sõnul hakkas läbirääkijate kolmik juba koostama kokkuleppe teksti.
Ometi on vabariiklaste ja demokraatide seisukohad üpris erinevad ning lõplik kokkulepe peab saama demokraatide juhitud senati, vabariiklaste juhitud esindajatekoja ja Valge Maja heakskiidu.
Nii arutatakse, kas saaks juba USA-s elavaid inimesi riigist välja saata sisserändeametnike otsusega, ilma eelneva kohtuistungita. Ühtlasi soovivad vabariiklased piirata, kui palju asüülitaotlusi saab päevas menetleda. Menetlustele piirarvu seadmine peaks ettepaneku autorite sõnul peletama inimesi USA-sse tulemast.
Lisaks soovivad vabariiklased, et piirataks niinimetatud humanitaarse erandi kasutamise võimalusi. Bideni administratsioon kasutab seda sisserändajate riiki lubamiseks, aga tänu sellele reeglile lubati USA-sse ka 80 000 afgaani pagulast ja 10 000 põgenikku Ukrainast.
Ometi pole selge, kas selliseid lahendusi sisaldav kokkulepe saab vabariiklaste juhitud esindajatekoja heakskiidu.
Paljud konservatiivsed esindajatekoja vabariiklased soovivad, et kokkuleppesse oleks lisatud eelmisel kevadel esindajatekojas vastu võetud eelnõu, millega suurendatakse rahastust USA piirimüüri ehitamiseks ning sisuliselt keelustatakse asüülitaotluste esitamine USA-Mehhiko piiril.
Nii ütles esindajatekoja spiiker Mike Johnson, et ta ei toeta kokkulepet, kui see ei sisalda esindajatekoja eelnõus olevaid poliitikaid.
Osad vabariiklased lähevad veelgi kaugemale ning nõuavad, et Johnson ei paneks hääletusele ka pühapäeval saavutatud USA föderaaleelarve kokkulepet seni, kuni sisserände- ja piirikokkulepe on sõlmitud. Siiski selline otsus tähendaks USA valitsuse tööseisakut, mistõttu ei peeta seda tõenäoliseks.
Föderaaleelarve kokkuleppe vastuvõtmiseks aega on aga vähe, sest mitme USA valitsusprogrammi rahastus lõpeb 19. jaanuaril.
Kokkuvõttes võib öelda, et USA senaatorid on teinud märkimisväärseid edusamme lõunapiiri küsimuses kokkuleppe saavutamiseks. See on oluline samm, mis võib mõjutada mitmeid elualasid, sealhulgas rändepoliitikat ja julgeolekut. Loodame, et nende jõupingutused viivad lõpuks positiivse tulemuseni ja aitavad leida tasakaalu piiriküsimuse lahendamisel. See näitab kahe riigi vahelist tugevat koostööd ja potentsiaali ühiste eesmärkide saavutamiseks.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus