ERR Iisraelis: Liibanoni piiri äärsed asulad on tühjad olnud juba kuid | Välismaa

2205514hb884t24

Tere tulemast Eesti Rahvusringhäälingu uudistesse! Viimastel kuudel on Liibanoni piiri ääres asuvad külad olnud tühjad, kuna elanikud on olnud sunnitud põgenema seoses pidevate konfliktidega piirkonnas. ERR-i reporterid on kohapeal käinud ja jäädvustanud selle olukorra mõju kohalike elanike elule. Oleme kogunud põnevat materjali, mis avab tühjade asulate keerulise olukorra ning sellest tulenevad emotsioonid ja mõjud. Jääge meiega, et saada põhjalikku ülevaadet sellest kriitilisest olukorrast Liibanoni piiri ääres.

Iisraeli Liibanoni piiri äärsed asulad on Hezbollah rünnakute tõttu inimtühjad olnud juba kuid.

Täiesti Liibanoni piiril asuv kibuts Ros HaNikra on inimestest tühjaks tehtud ja sisse pääsevad vaid oma asjadele järele tulevad kohalikud. Sealsamas lähedal, otse piiri kõrval asub ka tühjaks jäänud Shlomi linnake.

Sünagoogi on kogunenud inimesed, kes on tulnud sinna vaid paariks tunniks, et siis tagasi sõita oma ajutistesse elupaikadesse erinevates Iisraeli linnades.

“Linn on tühi.  Ma elan siin, kuid mitte praegu, sest ma kardan. Näete, sealsamas on Liibanon,” rääkis Shlomi elanik Fanny.

“Ja praegu nad mõtlevad, et on õige aeg tappa kõik juudid. Aga juudid on väga tugevad. Meil on jumal,” ütles Lea.   

Shirel rendib Tel Avivis korterit ja saab selleks riigilt raha. Kui kauaks see kõik nii jääda võiks? “Ma ei tea, võib-olla poole aasta pärast, vähemalt.  Ma ei tea, see olukord siin ei ole väga hea,” ütles ta.  

Aeg-ajalt kostab mäe pealt ka paugutamist, kuid kohalik elanik Jonathan ennast häirida ei lase. Ta ei ole linnast lahkunud ja peab söögikohta. Jonathan ei usu, et Hezbollah tõsiselt rünnata julgeb. “See on okei, see on nende jaoks mäng, see on okei. Kõik on okei, raha pole oluline, mul on oma vaade asjadele,  ma jään siia, ma ei hooli sellest,” ütles ta.

Loe rohkem:  Ukraina teatel on Venemaa sõja jooksul kaotanud üle 400 000 sõduri | Välismaa

Ja kui mäe pealt peakski tulema rakett, siis on siin söögikoha kõrval väike varjend. Sellised võiks olla ka Eestis.

Linnade ja asulate evakueerimine sõja jalust on kindlasti kallis.

“Meil on tugeva majandusega riik, nii et me saame seda teha, meil on sellise asja jaoks olemas programm, me teame, mis teha. Meil on selleks kava juba varem valmiks tehtud. Juba kümme aastat tagasi. Me oleme selleks olukorraks valmis, sest me oleme seda kogu aeg teadnud, et see tuleb,” rääkis Shlomi linnapea abi Chonga.

Shlomi linnakesse on elama jäänud neli-viis protsenti elanikest.

Kokkuvõttes on see oluline uudis sellest, kuidas Liibanoni piiri äärsed asulad on jäänud tühjaks juba mitmeid kuid. ERR-i Iisraeli korrespondendi poolt tehtud raport annab aimu keerulisest olukorrast selles piirkonnas ning toob esile konflikti tõsiduse. See paneb meid mõtlema inimestele, kes on sunnitud sellistes oludes elama ning näitab, kui vajalik on rahuprotsessi jätkumine selles piirkonnas. Loodame, et sellised uudised aitavad kaasa rahvusvahelise kogukonna teadlikkusele ja sekkumisele, et saavutada rahu ja stabiilsus Liibanonis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga