Suurbritannia plaanib saata lennukikandja Punasele merele | Välismaa

2236110ha4cft24

Tere tulemast Eestisse! Suurbritannia hiljutine plaan saata oma lennukikandja HMS Queen Elizabeth Punasele merele on tekitanud rahvusvahelist tähelepanu ja poleemikat. See samm tõstab pinget juba niigi keerulistes geopoliitilistes suhetes Venemaa ja teiste lääneriikide vahel. Kuidas see otsus võib mõjutada meie piirkonda ja millised on selle võimalikud tagajärjed, on küsimused, mis pakuvad huvi nii poliitikutele kui ka kodanikele üle maailma. Oleme olukorra muutuste suhtes tähelepanelikud ja huvitatud, kuhu see keeruline olukord võib meid kõiki viia.

Jeemeni huthi mässulised jätkavad kaubalaevade ründamist ning ajaleht The Telegraph kirjutab, et Suurbritannia valitsus plaanib saata lennukikandja Punasele merele.

Kuninglik merevägi valmistub asendama USA lennukikandjat USS Dwight D Eisenhowerit, kui ameeriklaste alus peaks naasma kodubaasi.

Briti valitsuse minister James Heappey ütles teisipäeval, et Suurbritannia võib ameeriklastega koostööd teha ning sekkuda Punasel merel tekkiva tühimiku täitmiseks, vahendas The Telegraph.

Heappey rääkis, et USA lennukikandja peab peagi USA-sse naasma.

“Eisenhower ei saa sinna jääda igaveseks, seega tuleb piirkonnas säilitada lennukikandja kohalolek, saaksime siin ameeriklastega koostööd teha,” ütles Heappey. 

Suurbritannial on kaks lennukikandjat, mõlemad suudavad kanda F-35 hävitajaid. Lennukikandja HMS Prince of Wales pole varem sõjalisel missioonil käinud, HMS Queen Elizabeth on seda korra teinud. 

Üks selline lennukandja maksab umbes 3,1 miljardit naela ehk ligi 3,6 miljardit eurot. Praegu asuvad need lennukikandjad Portsmouthis. 

Huthid jätkavad samal ajal kaubalaevade terroriseerimist. Huthide liider Mohamed al-Atifi kiitles teisipäeval, et tema rühmitus on valmis pikaks konfliktiks. 

Suured laevafirmad lõpetasid huthi mässuliste rünnakute tõttu seilamise läbi maailmakaubandusele üliolulise Punase mere väina. Laevafirmad saadavad nüüd oma laevu Punase mere ja Suessi kanali asemel ümber Aafrika, see tõi kaasa tarnehäired. 

Loe rohkem:  Sündide arv Prantsusmaal langes madalaimale tasemele pärast teist ilmasõda | Välismaa

Kokkuvõttes võib öelda, et Suurbritannia plaan saata lennukikandja Punasele merele on tekitanud palju poleemikat ja muret. See samm võib mõjutada regiooni stabiilsust ja julgeolekut ning tekitada pinget juba niigi pingelises geopoliitilises olukorras. Eesti peaks jälgima olukorda tähelepanelikult ning vajadusel kaaluma oma reageeringut sellele uudisele. On oluline, et rahvusvahelised suhted ja konfliktide lahendamine toimuks rahumeelselt ja läbipaistvalt ning et riigid järgiksid rahvusvahelist õigust. Eesti seisukohast on oluline jätkata koostööd partnerriikidega ning toetada rahumeelset lahendust konfliktidele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga