Rait Pihelgas: jäätmereform avagu uksed uutele jäätmevedajatele | Arvamus

1821128h72d0t24

Estonia has taken a significant step towards a more sustainable future with the introduction of Rait Pihelgas’ waste reform. This reform promises to open doors for new waste haulers, ultimately leading to a more efficient and competitive waste management industry. Pihelgas’ innovative approach has sparked interest among businesses and residents alike, as they embrace the opportunity for improved waste collection services. With this reform in place, Estonia is paving the way for a cleaner, greener tomorrow.

Jäätmereformiga plaanitav omavalitsuse keskne jäätmehoolduse mudel koos vastava andme- ja arvehalduse korraldamisega ning jäätmete käitlustaristu arendamisega loob väga selged eeldused uute, ainult jäätmeveoga tegelevate ettevõtete turule tulekuks, kirjutab Rait Pihelgas.

Korraldatud jäätmevedu on toiminud Eestis pea 20 aastat ja võiks eeldada, et sellise pikaajalise praktika tulemusena toimib jäätmevedu nagu kellavärk. Nii see aga ei ole ja saab öelda, et teenuste kvaliteet on hoopis langenud. Põhjuseks võib olla nii jäätmeveoteenuste turu monopoliseerumise suund kui ka jäätmevedaja poolt lihtsasti ennetavate probleemidega mittetegelemine, lastes need paisuda suureks ja paljusid elanike puudutavaks ebameeldivaks kogemuseks.

MTÜ Eesti Jäätmehoolduskeskuse juhatuse liikmena jõuavad minuni paljude omavalitsusjuhtide arvamused jäätmevedajate tegevuste kohta ja need on just viimasel ajal olnud tugevalt negatiivsust väljendavad.

Liigagi sageli on kõlanud hinnangud, et nii halba kogemust jäätmevedajaga ei ole varem olnudki ja esitatud arvamusi, et jäätmevedajal ei paista üldse olevat motivatsiooni teenust osutada. Ei puudu ka küsimused, et kaua peame veel kannatama jäätmevedaja saamatuse ja valeinfo esitamise all ja lahendama jamasid, mille jäätmevedaja on tekitanud just andmete haldamise ja puuduliku kommunikatsiooni tõttu, ning millal tulevad veoturule uued ettevõtted, mis ka reaalselt tahavad jäätmete vedamisega tegeleda ja looksid konkurentsiolukorra.

Loe rohkem:  Riho Terras: renoveerimissunnist ja inimeste eksitamisest | Arvamus

Korraldatud jäätmevedu on oluline vahend omavalitsuste jäätmehoolduse eesmärkide saavutamisel ning riigi kavandatava jäätmereformi läbiviimine on kindlasti vajalik.

Reformiga on plaanis anda omavalitsustele õigus ise sõlmida ja hallata jäätmeveolepinguid ning korraldada elanikega arveldamist. See on vajalik samm, mis tuleb ellu viia juba selleks, et muude väärtuste kõrval lahendada ära ka jäätmevedajate puuduse probleem.

Väljaspool Harjumaad ja Ida-Virumaad on tekkinud olukord, kus tegutseb ainult üks jäätmevedaja, Eesti Keskkonnateenused. On kiiduväärt, et ettevõte on suutnud turumajanduse olukorras endale vastava positsiooni luua, kuid sellise positsiooni omamine ei tohiks toimuda osutatavate teenuste madala kvaliteedi arvel.

Mis hakkab tulevikus juhtuma hindadega ja teenuse tingimustega, kui jäätmeveo teenustasude kujundamine sõltub ühe ettevõtte suvast?

Reformiga plaanitav omavalitsuse keskne jäätmehoolduse mudel koos vastava andme- ja arvehalduse korraldamisega ning jäätmete käitlustaristu arendamisega loob väga selged eeldused uute, ainult jäätmeveoga tegelevate ettevõtete turule tulekuks.

On normaalne, kui jäätmevedaja tegutsebki ainult lokaalselt kasvõi ühe valla piires. Praegu on jäätmeveoturule sisenemise barjäär nii kõrge, et keegi ei vaevu selle ületamise teekonda ette võtma. Eesti jäätmehooldus ega elanikud sellest ei võida.

Omavalitsuse kesksele tegevusmudelile on kriitikat teinud just Eesti Keskkonnateenused, see pidavat olema ebaefektiivne ja kallis lahendus. Ettevõtte ärimudeli kaitsmisel on loomulikult iga muudatus mittevajalik ja mõttetu. Aga mis kasu on teenustest, sõltumata selle kulust, kui nende osutamine on seotud ainult ja pidevalt probleemidega?

Millel põhineb üldse arvamus, et midagi läheb kindlasti kallimaks?

Omavalitsuste koostöö on see võti, mis koondab parimad praktikad, ühtsed reeglid ja mastaabiefekti, tagades sobiva hinnataseme ja tegevuste kvaliteedi ning mis peamine, tekib jätkusuutlik lahendus, kus omavalitsus ei ole jäätmevedaja pantvangis ning jäätmevedaja vahetumine toimub lihtsalt, elanikule nähtamatult ja probleemivabalt. Elanik peab saama ühe suhtluskanali jäätmeveo teenuste osas ja selleks on kohalik omavalitsus ning nende koostööorganisatsioonid.

Loe rohkem:  Harri Tiido: nostalgia oli, on ja jääb | Arvamus

Eestil on viimane aeg teha jäätmehoolduses struktuurne reform, mis toob kaasa uued põhimõtted ja väärtused, mis teenivad nii riigi, omavalitsuse kui ka elaniku huve. Kosmeetilistest muudatustest ei piisa. Lõpetuseks laenan Eestist alguse saanud maailmakoristuse tunnuslauset: teeme selle reformi ära. 

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Rait Pihelga arvamus jäätmereformist Eestis on oluline ja väljakutsuv. Tema seisukoht, et reform avab uksed uutele jäätmevedajatele, pakub võimalusi innovatsiooniks ja konkurentsis püsimiseks. Kuigi muutused võivad olla keerulised ja nõuda kohanemist, on oluline jätkata jäätmepoliitika arendamist ning keskenduda jätkusuutlikkusele ja keskkonnakaitsele. Uued ideed ja uuenduslikud lahendused on vajalikud, et tagada jäätmete efektiivne käitlus ning aidata kaasa puhtama keskkonna loomisele Eestis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga