Tere tulemast Eestisse, kus innovatsioon ja tehnikasaavutused lähevad käsikäes kuritegevuse vastu võitlemisega. Helendav meduusivalk on viimane tehnoloogiline läbimurre, mis aitab korrakaitsjatel kiiresti ja täpselt koguda sõrmejälgi kuriteopaigalt. See revolutsiooniline meetod muudab kuriteoste lahendamise tõhusamaks ja kiiremaks kui kunagi varem. Loodame, et see uuendus aitab luua turvalisema ja õiglasema ühiskonna meie armastatud Eestis.
Kuriteopaika jäetud sõrmejäljed aitavad tihtipeale kurjategijat tabada. Nüüd pakuvad Briti ja Hiina teadlased välja uudse värvaine, mis aitab sõrmejälgi kiiresti, mugavalt ja ohutult nähtavaks teha.
Värvaine põhineb rohelisel fluorestseeruval valgul, mis on algselt pärit meduusilt.
Tony James Bathi Ülikoolist, Chuseng Huang Shanghai Normaalülikoolist ja nende kolleegid on loonud sellest valgust kaks uut versiooni, kollase ja punase.
Kui kanda vedelikku, mis sisaldab üht neist kahest valgust, pinnale, millele on jäetud sõrmejälg, siis seondub fluorestseeruv valk sõrmejäljes sisalduva higi ja rasu külge ning sõrmejälg saab kõigest kümne sekundiga sinise valguse käes nähtavaks.
Uus vahend ei ole ka peaaegu üldse mürgine. Seni kasutatud sõrmejälgede tuvastamise reagendid kahjustavad mõnikord sõrmejälgedes sisalduvat DNA-d, nii et seda on hiljem raskem uurida. Ka ei ole mõned neist kasutajate tervisele päris ohutud. Kumbagi muret uue värvaine puhul ei ole.
Uue värvainega saab sõrmejäljed kätte ka krobelistelt pindadelt nagu telliskivi. Tuvastatavad on isegi nädala aja vanused sõrmejäljed.
Et uudset ainet on saadaval kahes värvitoonis, siis on see rakendatav erisugust värvi pindadele. Teadlased loodavad värvipaletti edaspidi veelgi täiendada.
Roheline fluorestseeruv valk, teadlaste loodud värvaine lähteaine on 238 aminohappest koosnev molekul, mille koostises leiduv aminohapete kolmik võib kiirata silmale nähtavat, rohelist valgust.
See valk leiti meduusilt nimega Aequorea victoria möödunud sajandi keskpaiku. Molekulaarbioloogid on nüüd õppinud seda valku kasutama selleks, et panna rakke helendama ja vaadata, millises rakus üks või teine geen aktiivne on. Aastal 2008 pälvisid rohelise fluorestseeruva meduusivalgu omaduste uurijad ka Nobeli keemiaauhinna.
James, Huang ja kaasautorid kirjutavad oma tööst ja selle tulemustest Journal of the American Chemical Society.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Kokkuvõttes näib, et helendav meduusivalk võib tõepoolest olla tõhus abivahend kuriteopaigalt sõrmejälgede võtmiseks. Selle tehnoloogilise lahenduse kasutamine võib oluliselt kiirendada ja hõlbustada kuriteo uurimist ning aidata tuvastada kurjategijaid. See uuenduslik tehnoloogia võib aidata kaasa kriminaalõiguse tõhusamale toimimisele ning tagada õiglase kohtupidamise. Seega võib öelda, et helendav meduusivalk on oluline samm edasi Eesti kuriteoohvrite õigustatud õigluseni.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus